Připraveno ve spolupráci s časopisem Báječná rodina, www.bajecna-rodina.cz.
Choroby kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, choroby jater a v neposlední řadě onkologická onemocnění trávicího ústrojí. Zdá se vám, e se tento výčet netýká dětí? A víte, e počet dětí s vysokým tlakem a hladinou cholesterolu stoupá? e na onemocnění v dospělosti pokládáme dětem základ ji v batolecím věku?
Největími chybami jsou nevhodná strava a nedostatek pohybu. Na zdraví se ale můe podepsat i onemocnění infekční loutenkou, nedostatečná dieta po prodělané mononukleóze, nebo neléčená borelióza. Pokození jater můe mít za následek rakovinové onemocnění v dospělosti, vysoká hladina cholesterolu zase cévní onemocnění s tragickými následky. O obojím jsme si promluvili s Tamarou Starnovskou, vrchní nutriční terapeutkou FTN s poliklinikou v Praze.
Vysoká hladina cholesterolu je jedním z rizikových faktorů onemocnění srdce. Dalími rizikovými faktory jsou kouření, vysoký krevní tlak (neléčený), výskyt onemocnění srdce a cév v rodině (nejen infarktu a mozkové mrtvice, ale i výskyt vysokého krevního tlaku), nedostatek pohybu, stresové situace
Není cholesterol jako cholesterol, je dobře mimo celkovou hladinu cholesterolu znát i obě jeho hlavní sloky, tedy hladinu HDL a LDL cholesterolu, i jejich hladina je důleitá (zjiujeme tedy, která z těchto částí cholesterolu můe za jeho celkově zvýenou hladinu). Cholesterol je v potravě vdy obsaen v celku jako součást tkání. Nelze tedy v potravě oddělovat zdroje HDL a LDL cholesterolu. Cholesterol je obsaen v potravinách ze ivočiných zdrojů a to v různém mnoství.
Příčin je více, nejčastějí z nich ale je způsob stravování. Obvykle jde o takové stravování, které obsahuje více energie, ne ná organizmus potřebuje. Rozhodně nelze říci, e nejím-li potraviny obsahující vysoké mnoství cholesterolu (například mozkovou tkáň zvířat mozeček nebo některé vnitřnosti), nemohu mít zvýenou hladinu cholesterolu. Přejídání, a to jak potravinami tučnými, tak i nadbytečnou konzumací sacharidových potravin, můe hladinu cholesterolu zvýit. Nejhorí kombinací je nadbytek energie ve stravě a nedostatečná či ádná pohybová aktivita.
Ano, geny mohou hrát roli, ale ve větině případů jde spíe o dědictví stravovacích a kuchařských návyků ne genetické důvody. V naem těle se cholesterol vytváří jako důleitá sloka pro správnou funkci naeho organizmu (je například součástí buněčné stěny, hormonů, luči..). Obvykle za cca dvě třetiny můe nae vlastní produkce a za třetinu nae strava (pokud ovem nejde o problém přejídání). Genetická porucha obvykle můe za problém s odbouráváním nevyuitého cholesterolu. Genetické příčiny vysoké hladiny cholesterolu se obvykle odhalí při standardních vyetřeních v dětském věku. Také naruená funkce títné lázy můe mimo jiné ovlivnit nepříznivě i hladinu cholesterolu.
Taková doporučení existovala do té doby, ne bylo dokázáno, e roli hraje hlavně vysoký podíl energie ve stravě, nadbytečné a nevhodné sloení tuků ve stravě (vyí podíl nasycených mastných kyselin ze ivočiných tuků ne nenasycených mastných kyselin z rostlinných tuků). Proto dnes ji doporučení pracují s ozdravěním ivotního stylu, skladby a frekvence jídel a zastoupením jednotlivých sloek stravy (tedy tuky, sacharidy a bílkovinami) a jejich vhodně sestaveným poměrem. Pokud si maminky nevědí rady s jídelníčkem, pak mohu jen doporučit konzultaci s nutričním terapeutem.
Detoxikace je odstranění jedovatých látek. V takovém případě by ale měla detoxikaci předcházet otrava organizmu jedovatou látkou. Taková situace jistě můe nastat, například po konzumaci jedovatých hub, či při otravě alkoholem. V kadém takovém případě ale jde o ivot a je třeba intenzivní péče zdravotníků. Něco jiného je dlouhodobé přetěování naeho organizmu nevhodným způsobem ivota, k němu velmi často patří i nevhodné stravování.
Představa, e pokud se po větinu roku ke svému organizmu chováme neetrně, vyřeíme to detoxikační kůrou během několika dnů, je rozhodně chybná. V naem organizmu probíhají metabolické procesy, které lze přirovnat k dobře organizované chemické továrně, která průběně zpracovává přiváené suroviny (tedy ve, co zkonzumujeme ve stravě, nápojích i potravních doplňcích, případně lécích). V průběhu činnosti tohoto sloitého chemického podniku vznikají i látky odpadní, které je třeba z továrny odstranit a postupně vyvézt. Pokud by se to nedělo průběně, nemohla by továrna pracovat a ná organizmus existovat.
Velmi důleitým blokem této továrny jsou právě nae játra váí asi padesátinu naí celkové hmotnosti a jejich činnost je velmi důleitá a rozsáhlá. Mimo funkci tvorby mnoha látek v nich dochází i k těpení jiných látek ze sloitějích na jednoduí (například bílkoviny se těpí na aminokyseliny). Játra jsou také zásobárnou vitamínů (A, B2, B3, B6, B 12, K, kyseliny listové), podílejí se na naí obranyschopnosti a probíhá v nich syntéza krevního barviva.
To ale není vechno. Průběně při tom stihnou odbourávat látky, kterými ná organizmus zatěujeme například alkohol, ale i léky které uíváme (a u jde o antibiotika nebo lék na bolesti hlavy). Protoe jde o tak důleitý orgán, má značnou schopnost regenerace a dokáe své funkce plnit i při značném pokození. Není ovem radno na tuto skutečnost spoléhat, protoe ná ivot je dlouhý a v jeho průběhu játra zatěujeme často trvale, obvykle dlouhodobě a to jim jistě nijak neprospívá.
Nai předkové v minulosti měli různé zvyky, které slouily k odlehčení organizmu před předpokládanou vyí zátěí a po ní (například období postní před větí konzumací jídla, případně i alkoholu během masopustu). Přitom jejich konzumace jídel a alkoholu byla obvykle zcela nesrovnatelná se současnou (to znamená podstatně nií). V dnení době vak ijeme ve zcela jiných podmínkách nechodíme spát se setměním a nevstáváme s rozedněním, máme zcela jiné pracovní zatíení (podstatně méně náročné na fyzické aktivity), zato psychické nároky jsou na nás kladeny v daleko vyí míře. A proto není rozumné brát si bez rozmyslu příklad z jejich ivotního stylu.
Prospěné nám rozhodně bude třeba popíjení dostatečného mnoství tekutin (optimálně vody), a bylinných čajů, které nám prospějí celkem nepopulární (pro svou nahořklou chu) je lučníkový čaj, ale i ostropestřec mariánský je volbou rozumnou. Výhodné je popíjení těchto bylinkových čajů v podvečer (ne více ne 1 hrnek cca 200 ml) a po dobu cca 3 týdnů. Pouít je moné samozřejmě i čaj mátový nebo meduňkový, jejich efekt je spíe zklidňující.
Tamara Starnovská
Zakládající členka České Asociace Sester, významně se podílela na vzniku Sekce dietních sester (nyní nutričních terapeutů) a od jejího vzniku je její místopředsedkyní.
Je členkou pracovní skupiny pro kvalitu ČAS, autorkou standardu kvality ČAS Výiva hospitalizovaných a v rámci projektu 2008 autorkou prezentace a publikace k tomuto standardu kvality. V oblasti mezinárodní prezentace ČAS se aktivně podílí na spolupráci s EFAD (evropská organizace odborných společností nutričních terapeutů).
Autor: editor
Vloeno: 11.7.12
Kadý člověk je jiný. Vidíme to u na nejmeních. Zatímco
jedno batole sedí v koutku a mlčky pozoruje při hře své vrstevníky,
druhé se dere do...
Celý článek
Víte, kdy je vae miminko nejkrásnějí? Přece kdy spí!
Prostičká hádanka, na ni znaly správnou odpověď u nae prabáby.
Proč je v takovém okamiku...
Celý článek
Společnost Porsche Praha-Smíchov, připravila ve spolupráci s MUDr.
Lucií Cingroovou, zábavní odpoledne pro děti, které se aktuálně léčí
nebo ji...
Celý článek
Je jasné, e s příchodem mateřské dovolené je třeba dát
kariéře na nějakou dobu vale. Vzniklá situace ale neznamená, e byste se
měla spokojit...
Celý článek