Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 18.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

KDYŽ SPÍ JAKO ANDÍLEK

Víte, kdy je vaše miminko nejkrásnější? Přece když spí! Prostičká hádanka, na niž znaly správnou odpověď už naše prabáby. Proč je v takovém okamžiku děťátko nejkrásnější? Jeho rysy se zklidní, srdíčko vyťukává v pravidelném rytmu, hlasivky, které ještě před okamžikem dávaly najevo svoji sílu, ustaly ve svém kmitu. Za víčka se vkrádá sen a maminka má konečně pár okamžiku na vlastní relaxaci. Většinou však tuto chvíli využívá ke splnění rozličných povinností, na které při péči o nemluvně nezbyl čas. Miminko spí jako andílek, a to je moc dobře. Spánek jeho organismus posiluje, proto mu ho dopřejme opravdu neomezeně.

Jak dlouho spinká

Novorozenec prospí téměř celých čtyřiadvacet hodin. Budí se pouze na kojení. Chvíli jeho bdění využíváme k výměně pleny a ke vzájemné komunikaci. Nejedna maminka se v prvních dnech života nového člena rodiny domnívá, že taková paráda to teď bude pořád. V postýlce spící princátko, které se jednou za tři hodiny chopí nabídnutého prsu, trochu zavrní, přebalí se a jede se na další spánkovou etapu. I když většina novorozenců opravdu v průběhu šestinedělí spokojeně spí, tak i mezi nimi najdeme výjimky. Už v tomto období rozpoznáme jisté náznaky svědčící o tom, že právě naše děťátko bude poněkud aktivnější, než jsme se domnívali. Existují tabulky, z nichž lze vyčíst, jak dlouhý by měl být spánek u těch nejmenších. Seznámíme vás s nimi, ale dopředu upozorňujeme, že realita se v některých případech může s teorií rozcházet. Většina miminek spí mnohem méně a zvláště v batolecím věku přibývá malých nespavců. Spánek má pro vývoj dítěte nezastupitelné místo a pediatři doporučují jeho následující dobu pro různé věkové kategorie.

Novorozenec prospí téměř 24 hodin. Kojenec do šesti měsíců si může nárokovat 17–19 hodin, přičemž jeho dávka spánku bývá rozložena mezi den a noc. V ideálním případě spinká toto miminko 10 – 11 hodin v noci a v průběhu dne si dopřeje čtyřikrát 1,5 – 2 hodinky šlofíčka. Mezi šestým až devátým měsícem se celková doba spánku zkracuje na 15 – 16 hodin. Ideální rozložení bývá deset hodin v noci a tři kratší spaní v průběhu dne (1,5 – 2 hodiny).

Batole mezi devíti až osmnácti měsíci by mělo mít jistých svých deset hodin v noci a ve dne pak dvakrát po dvouhodinovce. Celkem tráví v říši snů 14 až 15 hodin. Capart, který už pomýšlí na mateřskou školu, spí celkem 12 – 14 hodin. Z toho připadne deset hodin na noční spánek a zbytek rozdělíme na 1×3 nebo 2×1,5.

Čtu tyto řádky a jsem si vědoma toho, že ani moje dítě nebylo vzorové. V jisté vývojové etapě mělo spánkový deficit a navíc si k radosti celé rodiny převrátilo den za noc. Pokud jste to zažili, víte o čem hovořím. Dlouho jsme hledali, v čem je zakopán pes. Dítě jsme ukládali do postýlky klidné, nasycené a přebalené, postýlka byla v místnosti, v níž jsme předem řádně vyvětrali a teplota v ní nepřesahovala 20 – 22 stupňů Celsia. Přes všechny dodržované rituály se náš miláček před půlnocí probudil a vyžadoval další tři hodiny naši pozornost. Rodina chodila ráno s kruhy pod očima, začínali jsme být k sobě vzájemně nepříjemní, jen naše princátko si klidně a spokojeně oddechovalo v postýlce.

Spánek můžete ovlivnit

Zkušená pediatrička nás navedla na správnou stopu. Doporučila, abychom pečlivě zapisovali, jak miminko v průběhu dne spí. Ukázalo se, že v čase od dvanácti hodin dopoledne, do devatenácti hodin, má náš andílek nejdelší spánkový úsek. Nebylo divu, že byl od půlnoci čilý. Začali jsme postupně denní spánek regulovat, aby nepřesáhl požadovanou délku. Po třech hodinách jsme miminko něžně budili a věnovali mu pozornost. Během několika týdnů jsme dosáhli poměrně slušného nepřetržitého nočního spánku od deseti až do pěti do rána. Rodiče by chtěli pro své miminko jen to nejlepší. To bývá i příčinou, proč svoje dítě ukládají do postýlky v předepsané poloze a velmi těžce nesou, když se nemluvně během spánku zkroutí na bok, leží si na ručičce či má tvářičku přespříliš přitisknutou k postýlce. Novorozence ukládáme ke spánku ve volné zavinovačce. Ta pro ně vytvoří příjemné mikroklima, připomíná mu jistější sevření v mámině bříšku a zabraňuje reflexním pohybům, které by mohly miminko budit. Takto ukládáme dítě zhruba do šesti týdnů věku. Při plném kojení není nutné k spícímu miminu vstávat a dávat mu čaj proti žízni. Plně jeho potřeby pokryje kojení.

Častou příčinou probouzení miminek ze spaní nebývá pouze hlad, ale také mokrá plena. Miminko čůrá zhruba dvacetkrát za den a je opravdu zbytečné vyměňovat plenu po každém ucvrnknutí. Bylo by to při současné ceně plenek i ekonomicky velmi náročné. Dítě přebalujeme, pokud se nedožaduje jinak, zhruba každé tři až čtyři hodiny. Počůraná plínka je dobré znamení. Zbystřit pozornost musíme ve chvíli, kdy je suchá a dítě pravidelně nemočí. Mohl by to být signál onemocnění ledvin. Situaci konzultujte s lékařem. Další příčinou neklidného spánku bývá horko či chlad. Novorozenci ještě nemají správně vyvinutou termoregulaci a jejich teplotu kontrolujeme nejlépe vložením ruky pod košilku na hrudníček nebo do zátylku. Neklidný spánek je nezřídka předzvěstí blížící se nemoci. Chceme-li, aby dítě dobře spalo, musíme mu dopřát dostatek pobytu na čerstvém vzduchu, starším batolatům pak i dostatek pohybu.

Jak reagovat

Hýčkaná miminka v noci zavrní a hned je u nich starostlivý rodič. U těchto dětí můžeme předpokládat, že si vytvoří návyk a budou se s pláčem dožadovat vaší pozornosti právě uprostřed noci. Jediným řešením je zkontrolovat, zda je děcko v pořádku. Pak konejšivým hlasem batole vyzveme, aby zavřelo očička a spalo, že i my spíme. Můžeme dítě pohladit, případně krátce pochovat, obejmout a nekompromisně položit do postýlky. Pokud vezmeme potomka pro klid vlastní duše do své postele, budeme mu naše lůžko poskytovat mnoho dalších měsíců. Na začátku je vždycky postoj dospělého. Takový návyk se u starších batolat těžko odbourává. Často diskutovanou otázkou je, zda má miminko usínat ve tmě. Pokud nemá děťátko se spaním ve tmě problém, není co řešit. Mnohé děti však mají už od nejútlejšího věku velmi bujnou fantazii a tma je pro ně z psychického hlediska nepříjemná. Řešením je zastíněná noční lampička. Dávejte však pozor, aby nevrhala stíny, které fantazie u starších batolat proměňuje ve strašidla. Dávejte svému miminku do postýlky jednu bezpečnou hračku. Dítě si na její přítomnost zvykne a bude s ní i v dalších měsících rádo chodit spát.

Vraťme se však ke spánku těch nejmenších. Stává se, že doposud vzorně spinkající miminko se po pár týdnech života změní. Pláče, kope nožkama, může se objevit i častější ublinkávání po jídle. To je čas kojenecké koliky, která sužuje zažívací trakt malého stvoření. Kolika je nepříjemná pro dítě i rodinu a výrazně narušuje komfort spánku dítěte. Při kolice budeme k problémům našeho miláčka vstřícní, budeme plačící dítě uklidňovat, provádět masáže a utěšovat nás může představa, že období kojenecké koliky za deset až dvanáct týdnů skončí. Když spí dítě jako andílek, je to radost. Ve všech rodinách se nakonec přes úskalí s nespavým kojencem zdárně přenesou a okolo druhého roku života dítěte už existují zaběhnuté rituály, které batole zklidňují a připravují je na spánek. Bývá to koupel, příjemné uložení do postýlky, kratičká pohádka a pusa na dobrou noc.


Autor: Daniela Pražanová
Vloženo: 14.9.13

JAKOU POVAHU MÁ VAŠE DÍTĚ?

Každý člověk je jiný. Vidíme to už na nejmenších. Zatímco jedno batole sedí v koutku a mlčky pozoruje při hře své vrstevníky, druhé se dere do...
Celý článek

DĚTI A VYSOKÁ HLADINA CHOLESTEROLU

Připraveno ve spolupráci s časopisem Báječná rodina, www.bajecna-rodina.cz. Choroby kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak, vysoká hladina...
Celý článek

PORSCHE PRO DĚTI

Společnost Porsche Praha-Smíchov, připravila ve spolupráci s MUDr. Lucií Cingrošovou, zábavní odpoledne pro děti, které se aktuálně léčí nebo již...
Celý článek

MATEŘSKÁ: VHODNÁ ŠANCE PRO SEBEVZDĚLÁVÁNÍ?

Je jasné, že s příchodem mateřské dovolené je třeba dát kariéře na nějakou dobu vale. Vzniklá situace ale neznamená, že byste se měla spokojit...
Celý článek