Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 16.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

JÍDELNÍČEK PŘEDŠKOLÁKA

Maminky se radují, že jejich děťátko odrostlo z plínek i nejrůznějších kašiček. Je to pohoda, usednout společně ke stolu a konzumovat stejné dobroty. Může se zdát, že po dosažení tří let věku už človíček žádné speciální stravování nepotřebuje. To se však pouze zdá. Pravda je přece jen jiná!

I když děti v předškolním věku nerostou tak rychle jako v čase předcházejícím, požadavky jejich organismu na kvalitní živiny přetrvávají. Capart ve čtyřech pěti letech už ochutnal stravu dospělých, oblíbil si párečky v rohlíku, smažené kuře či hranolky z fast foodu. Honem od těchto svatyní obžerství své dítě odveďte! Tady se mu nabízejí pochoutky těžce stravitelné, přesolené, plné přepáleného tuku a ochucené nevhodným kořením. Dítě potřebuje naopak stravu lehce stravitelnou, solenou a kořeněnou pouze nepatrně. Jídlo má být pestré a předkládané pacholeti v pěti až šesti denních dávkách. Vždycky by měl být na jídlo klid a čas.

Důležité složky potravy

Energetický podíl tuků nemá ve výživě přesahovat 30 procent. Živočišné tuky se snažíme děcku nahrazovat tuky rostlinnými. Z bílkovin, které jsou nejdůležitějším stavebním prvkem pro organismus dítěte, upřednostňujeme libové maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. Stále ještě dopřáváme človíčkovi každý den dostatek mléka a mléčných výrobků. Organismus našeho miláčka si právě z těchto zdrojů vytváří dostatečný reservoár vápníku. Vápník ochrání potomka v dospělosti od mnoha civilizačních chorob. Například od osteoporózy. Předškoláci by měli dostávat každý den 800 mg tohoto prvku. Nabídneme-li malému strávníkovi půl litru mléka, získá 600 mg vápníku. Zbytek dodáme z další pestré stravy.

Nebojte se mléka

Od tří let věku dítěte se nemusíme obávat alergie na bílkovinu kravského mléka, konstatuje doc. MUDr. Pavel Kohout, vedoucí lékař Centra výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči. Ukazuje se, že osmdesát procent batolat, která s alergií na bílkovinu kravského mléka v minulosti bojovala, ji v tomto čase ztrácí, neboť u nich dochází k výraznému vyzrání střevní sliznice. Nic tedy nebrání tomu, aby si děti zvykly na sklenici kravského mléka s obsahem 2 – 3 procent tuku například k dopolední svačině. Pro zpestření jídelníčku se výborně hodí zakysané mléčné výrobky. Jogurty, acidofilní mléka, která jsou přirozeným zdrojem bifidogenních bakterií a pomáhají udržovat rovnováhu na střevní sliznici. Zajímavým zpestřením mohou být i speciální kaše z kozího mléka určené pro nejmenší.

Úspěšně můžeme diskutovat o tom, zda jsou pro předškoláky vhodné všechny druhy sýrů. Například plátkové a tavené sýry mají vysoký obsah tuku a při jejich zpracování se používají fosfátové soli. Proto je někteří dietologové doporučují zařadit do jídelníčku až od šesti let věku. Plísňové a zrající sýry nejsou pro děti do šesti let vůbec vhodné. Naštěstí tyto výrobky svojí delikátní chutí malé strávníky spíš odrazují, než lákají. U zrajících sýrů existuje i riziko přenosu nežádoucích bakterií (listerie). Pro vaše zlatíčko je naopak vhodné žervé, přírodní či ochucené tvarohy.

Zelenina a ovoce každý den na talíři

Ovoce, zelenina a cereálie dodají nejen potřebnou výživu, ale i minerály, vitaminy a vlákninu, která příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v dětském organismu. Zelenina má mnoho nerostných látek (vápník, draslík, železo) a dostatek vitaminů (C, beta-karoten) a v některých druzích nacházíme také vitaminy skupiny B. Zelenina obsahuje hodně vody, je chudá na kalorie a můžeme ji dítěti na talíř dávat téměř v neomezeném množství. Navíc obsahuje vlákninu, která blahodárně působí na činnost střev.

Dítě jí také očima

Využijte tedy pestrých barev mrkve, okurek a rajčat a připravte malému strávníkovi talířek zdravé stravy ve veselém uspořádání. Každý den by dítě mělo dostat 180 gramů zeleniny, nejlépe syrové, která je nutričně nejhodnotnější. Součástí každodenní stravy předškoláka má být i stejné množství ovoce. To většinou děti přijímají s povděkem, protože je sladké a lépe se konzumuje. Má však oproti zelenině méně vitaminu C a beta-karotenu, ale jsou v něm i pektiny, vláknina a jiné minerální látky podporující správné trávení. Ovocný cukr může být pro dospělého zátěží, ale děti s ním nemají problém. Dopřejte svému strávníkovi jeden kus ovoce denně. Vhodné je jablíčko, hruška, meruňky, či jiné tuzemské ovoce. Pokud volíme ovoce exotické, pak každý plod před servírováním důkladně omyjeme. Citrusové plody jsou před dlouhou cestou po moři ošetřeny chemikáliemi. Banány nejen oloupeme, ale odstraníme i část špičky, která může být napadena parazity. Opatrní buďte při koupi sušeného ovoce. Na pultech je ovoce ošetřené sírou a nezřídka bývá napadeno plísněmi.

Obiloviny, maso, vejce, to vše patří do jídelníčku předškoláka

Energii dětskému organismu dodávají také přílohy. Rýže, obiloviny, těstoviny, ovesné vločky nebo brambory. Přílohy většinou nabízíme ke čtyřem denním jídlům. Chleba a ovesné vločky k snídani či svačině v denním množství 170 gramů. Rýži, těstoviny, brambory k obědu a k večeři. Předpokládá se denní dávka zhruba 120 gramů.

Neodmyslitelnou součástí dětského jídelníčku je kvalitní maso. Přednost dáme masům bílým, kuřecímu, krůtímu či králičímu. Pravidelně zařazujeme sladkovodní či mořské ryby. To však neznamená, že tento nutriční požadavek uspokojíme smaženými rybími prsty. Připravované na pánvi jsou pro dítě nevhodné, neboť se smaží na velkém množství tuku. Naučte svého potomka konzumovat chlazené rybí filety. Neobsahují kosti, dají se připravit v troubě jen s minimem kvalitního másla. Je to sice ryba dražší, ale bezesporu pro malého strávníka výhodnější. Kromě masa obsahuje kvalitní bílkovinu také vejce. Pro rostoucí organismus v něm najdeme mnoho cenných látek, a proto by dítě v předškolním věku mělo každý týden sníst jedno až dvě vajíčka. Vajíčko zpracováváme v nákypech nebo palačinkách. Vyhýbáme se krémům a majonézám obsahujícím syrová vejce. Pro děti není vhodné tak zvané volské oko, ani vajíčko na hniličko. Capart by měl vždycky dostat žloutek dokonale tepelně zpracovaný

Hovořit na závěr o prázdných kaloriích, které dítěti dopřáváme, když mu nabízíme sušenky a jiná cukrátka, by bylo asi zbytečné. Dítě ovlivněné všudypřítomnou reklamou po cukrovinkách touží. Kontrolujte však každodenní spotřebu. Pokud dozor v tomto směru podceníte, zaděláváte si na problémy s dětskou obezitou, případně s cukrovkou či dalšími nemocemi. Blahopřejeme každému rodiči, který svoje dítě nenaučil mlsat.

Před vstupem do školy by mělo mít dítě zažité správné stravovací návyky. Naučte je dodržovat i pitný režim. Nenabízejte sladké džusy či kolové nápoje. Žízeň se nejlépe zažene kvalitní pramenitou vodou.

Vaše ratolest už pokukuje po školní brašně a chystá si i pouzdro na školní svačinu. Co mu do té krabičky vložíte, to záleží jen na vás. Neusnadňujte si život tím, že sáhnete po sušence. Pár měsíců vám ještě do prvního zvonění zbývá, tak o těch přesnídávkách uvažujte.


Autor: Daniela Pražanová
Vloženo: 12.3.14

JAKOU POVAHU MÁ VAŠE DÍTĚ?

Každý člověk je jiný. Vidíme to už na nejmenších. Zatímco jedno batole sedí v koutku a mlčky pozoruje při hře své vrstevníky, druhé se dere do...
Celý článek

DĚTI A VYSOKÁ HLADINA CHOLESTEROLU

Připraveno ve spolupráci s časopisem Báječná rodina, www.bajecna-rodina.cz. Choroby kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak, vysoká hladina...
Celý článek

PORSCHE PRO DĚTI

Společnost Porsche Praha-Smíchov, připravila ve spolupráci s MUDr. Lucií Cingrošovou, zábavní odpoledne pro děti, které se aktuálně léčí nebo již...
Celý článek

MATEŘSKÁ: VHODNÁ ŠANCE PRO SEBEVZDĚLÁVÁNÍ?

Je jasné, že s příchodem mateřské dovolené je třeba dát kariéře na nějakou dobu vale. Vzniklá situace ale neznamená, že byste se měla spokojit...
Celý článek