Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 14.11.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZE A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronick˜ Miminko zakoup˜te zde
Elektronick˜ Auto4drive zakoup˜te zde

ŠESTINEDĚLÍ SLOUŽÍ K ZOTAVENÍ A SŽÍVÁNÍ

Po porodu vás čeká období, v němž se vaše tělo zvolna vrací do normálu, miminko si zvyká na denní režim, vzájemně se spolu seznamujete a hledáte harmonický životní rytmus. Říká se mu výstižně podle toho, jak dlouhou dobu obvykle trv᠖ šestinedělí.

První dny po porodu bývají pro většinu maminek velmi náročné. Hojící se porodní poranění často bolívají, nalévající se prsa jsou napjatá a extrémně citlivá, k tomu se přidá slabost, pokud došlo při porodu k větší ztrátě krve a v neposlední řadě cvičí s psychikou prudce se měnící hladina hormonů. Šest týdnů je doba, po které zpravidla nastává klidný a pohodový čas pro maminku i miminko.

Návrat do původního stavu

Pro vaše tělo nastává po porodu velká práce, a to navrátit vše do původního stavu před těhotenstvím. Největší a nejpatrnější změna nastává s dělohou, která se musí zmenšit (říká se tomu zavinování) na původní velikost. Již desátý den je děloha zmenšená natolik, že ji nelze nahmatat skrze břišní stěnu. „Děloha u žen před otěhotněním měří v průměru 8 cm na délku, 5 cm na šířku a předozadní rozměr je asi 3 cm. V těhotenství se tyto rozměry přirozeně zvětší, ale po porodu se svalová vlákna začnou opět smršovat. Do desátého dne od porodu by se měla rámcově vrátit do původní velikosti,“ říká gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Děloha se začne zavinovat ihned po porodu. Uvádí se, že stahování probíhá rychlostí až 1 cm za 24 hodin, avšak podstatný vliv má délka trvání porodu. Čím je porod delší, tím je zavinování pomalejší. „Involuci dělohy provází vylučování krevních sraženin, takzvaných lochií, a to po dobu 4 či 5 týdnů. Složení i barva a konzistence lochií se rychle mění. Zatímco zpočátku tělo vylučuje především krev, postupně dochází i k vylučování tkáňového sekretu,“ dodává MUDr. Turčan. V literatuře se tato očistná „práce“ dělohy také označuje jako tzv. očistky. Pokud by se u ženy po skončení vylučování očistků objevilo znovu krvácení, je vhodné to oznámit lékaři. Mohlo by se totiž jednat nikoliv o nastupující menstruaci, ale o zánět dělohy.

Péče o tělo v šestinedělí, to je především častá a důkladná hygiena. Sprchujte se několikrát denně, nejlépe po každém kojení či použití WC. Při sprchování a otírání rodidel buďte velmi opatrná, nikdy nepoužívejte ručník, který používáte na osušení ostatních částí těla a utírejte rodidla šetrně, abyste neporušila poporodní rány. Dbejte na časté vyprazdňování močového měchýře, nebo plný měchýř brzdí zavinování dělohy. V prvních dnech po porodu budete mít možná problémy se stolicí, nebo hráz je po porodu naběhlá a pohmožděná.

Močový měchýř je po porodu ochablý a některým maminkám se proto může i nadále stávat, že se nedostatečně vyprazdňuje. První dny po porodu mohou při močení pociovat nepříjemné píchání nebo tupou bolest. Přesto by měly dbát na dostatečný pitný režim a na co možná nejčastější močení. Měchýř tím totiž nutí ke stahování a roztahování a zároveň, pokud nepříjemné pocity trvají, mohou odhalit infekci v močových cestách. Ta trápí až 7 % čerstvých maminek.

Věšet hlavu není třeba ani v případě, že má žena po porodu problémy s inkontinencí. Jako první pomoc slouží intimní potřeby a vhodné cvičení. V případě nechtěného unikání moči je žádoucí posilovat pánevní dno pravidelným stahováním. A to tak, aby cvičení nevyvolávalo pocit bolesti a bolestivého pnutí. Inkontinence by měla vymizet během prvních tří týdnů šestinedělí.

Začněte s cvičením

Po porodu budete chtít mít jistě brzy svou původní postavu z doby před otěhotněním. Tomu můžete velmi napomoci poporodním cvičením. Krevní a lymfatický oběh povzbudíte cvičením, které můžete začít provádět již v porodnici. Zvedněte nohy a při napnutých kolenou kroužete chodidly v kotnících, natahujte je („fajfky“ – špičky), lehce hmitejte nohama, dávejte střídavě k sobě paty a špičky. Je-li vám v prvních dnech po porodu tento pohyb nepříjemný, již samo zvednutí nohou krevnímu oběhu velmi prospívá. Pokud se vám v této poloze netočí hlava, opřete si alespoň natažené nohy o stěnu.

Lehké posilování hýžďového svalstva můžete opět provádět již na posteli v porodnici. V lehu na zádech pokrčte kolena a chodidla opřete o matraci či podlahu. Mezi koleny by měla zůstat malá mezera. Ruce položte dlaněmi dolů podél těla. Stáhněte hýžďové svaly a zvedejte pánev. Není důležité zvednout se co nejvýš, ale používat pro zdvih pouze hýžďové svalstvo – nezvedejte se na rukou či pomocí chodidel a kolen. Tento cvik můžete doplnit pohybem kolen od sebe a k sobě.

Výkyvy nálad k šestinedělí patří

Nálady šestinedělek jsou kolísavé jako aprílové počasí. Někdy budete veselá a za chvíli vám bude do pláče. Neskrývejte své pocity a svěřte se s nimi svému partnerovi. Pokud vás trápí nějaká nejistota či úzkost spojená se zdravotním stavem vaším nebo dítěte, na všechno se zeptejte lékaře nebo sestřičky. Neodhánějte partnera, pokud vám chce s péčí o miminko pomoci, naopak se ho snažte do ní co nejvíc zapojit. Skleslost či pocit osamělosti zmizí po několika týdnech.

Po porodu můžete zažít tzv. poporodní blues. Tento stav je podle lékařů způsoben velkými hormonálními změnami, které po porodu nastanou. Změny nálad, plačtivost a lítostivost, nebo úplná apatie. To vše nastává v době po porodu. Přidá se možná i pocit zklamání ze svého dítěte – očekávání bylo mnohem silnější a maminka má pocit, že své dítě dostatečně nemiluje nebo jím není nadšena tak, jako její okolí. Takovými pocity trpí velké množství žen a během několika dní tyto nálady zmizí.

„Až tři čtvrtiny rodiček propadají 4. den po porodu stavu úzkosti. Ze zkušenosti bych proto poradil ženám, aby se po porodu obklopily blízkými, kteří jim budou oporou. Rozhodně by se žena neměla snažit být hrdinkou a věřit, že vše zvládne sama. Dítě ji přece bude potřebovat celý život, nejen prvních pár dnů, takže by se neměla bát kdykoli požádat o pomoc,“ doporučuje MUDr. Pavel Turčan. „Pokud by však psychické obtíže trvaly i dvanáct dní od porodu, měla by se žena obrátit na svého ošetřujícího lékaře,“ dodává.


Autor: editor
Vloženo: 28.5.15

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MَE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvl᚝ když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek