Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 18.5.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

VITAMÍNY A STOPOVÉ PRVKY OVLIVŇUJÍ NÁŠ ZRAK

Až 25 procent vitaminů a minerálů, které člověk přijme z potravy, je určeno pouze pro zrakový systém. Zejména v pozdějším věku ale ztrácí lidský organismus schopnost potřebné látky z potravy vstřebávat. Pro správnou funkci zraku je proto vhodné některé živiny doplňovat.

Co o tom soudí odborníci

„Onemocnění sítnice patří k těm nejzávažnějším a mohou vést až k oslepnutí. Proto je vhodné o sítnici správně pečovat vhodnými doplňky na bázi zejména luteinu, zeaxantinu, omega-3 mastných kyselin a zinku,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Lutein a zeaxantin jsou stavební prvky makulárního pigmentu sítnice, která je jednou z nejdůležitějších částí lidského oka. Lidské oko využívá makulární pigment pro absorpci modrého světla. Právě modrá část světelného spektra je pro sítnici zvlášť nebezpečná a může ji poškodit.

„Makulární pigment funguje podobně jako ochranný filtr a chrání tak citlivou buněčnou strukturu před oxidačními změnami. Vysoká koncentrace těchto látek v oku však s přibývajícím věkem klesá, a proto je nezbytné je pravidelně doplňovat,“ řekl Pavel Čejka, primář zlínského sítnicového centra.

Kde hledat potřebné látky

Obě tyto látky obsahuje například obilí, ovoce a zelenina nebo vaječný žloutek. S přibývajícím věkem ale slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat.

„Složení stravy běžného člověka potřebám oka vyhovuje jen zřídkakdy. Navíc množství luteinu a zeaxantinu v sítnici začíná přirozeně výrazněji ubývat ve věku kolem 50 let. Ohroženou skupinu představují také kuřáci, kteří potřebují větší množství látek s antioxidačními účinky a tím pádem i více luteinu a zeaxantinu. Právě proto je pro zdraví očí důležité dlouhodobě a pravidelně užívat vhodné doplňky stravy,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Pro správné fungování enzymů v oku je podstatný zinek. Proto je důležité konzumovat potraviny bohaté na tento minerál. Mezi ty patří například játra, vajíčka, mléko, dýňová semínka, ústřice nebo pštrosí maso. Příliš velký přísun zinku však může očím škodit.

Tip pro vás

Dodávat látky prospěšné správné funkci zraku je vhodné prostřednictvím doplňků stravy. Přípravek Gemioptal TOP Q představuje vyváženou kombinaci důležitých látek pro zdravou funkci oka. Zároveň se k výrobě doplňku používá výrazně vhodnější a dražší krystalický lutein, který tělo dokáže efektivněji vstřebat. Velmi důležitou složkou, kterou přípravek Gemioptal TOP Q obsahuje, jsou omega-3 mastné kyseliny a její složky DHA a EPA. Zejména složka DHA je důležitá pro správnou funkci oka. Nízké hodnoty DHA jsou spojovány s diabetickou retinopatií, věkem podmíněnou makulární degenerací a se syndromem suchého oka.


Autor: editor
Vloženo: 14.5.14

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek