Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 20.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

KDYŽ VÁS TRÁPÍ NESPAVOST

Tolik si potřebujete odpočinout, ale když už se dostanete do postele, ne a ne zabrat. Ty tam jsou doby, kdy jste usínala ve stoje po zdolání hory prádla na žehlení nebo když se vaše ratolesti konečně odebraly do říše snů. Hlavou se pořád honí zážitky z celého dne. A když už konečně usnete, kolem čtvrté se proberete z nepříjemného snu a převalujete se pod peřinou, dokud nezazvoní budík.

Spánek je jednou ze základních biologických potřeb a předpokladem zdravého a spokojeného života. Moderní životní styl, doprovázený často stresem a dlouhou či nepravidelnou pracovní dobou, přispívá k rozvoji spánkových potíží. Spánkové poruchy již představují globální epidemii. Protože těmto problémům je možné předcházet prevencí, kontrolou a správnou léčbou, v rámci zvyšování povědomí veřejnosti byl vyhlášen Světový den spánku, který letos připadá na pátek 14. března.

„Epidemiologické studie ukazují, že 40 % dospělých a 25–30 % dětí má spánkové obtíže. Z toho asi 25 % trpí nespavostí, zhruba 5 % naopak nadměrnou spavostí. Pokud bychom brali v úvahu i příležitostné obtíže se spánkem např. při směnném pracovním procesu či při cestování (tzv. jet lag), pak je výskyt spánkových poruch ještě větší,“ uvedla MUDr. Věra Najmonová, primářka neurologické ambulance Nemocnice Mělník, kterou provozuje společnost Mediterra.

obrazek

Zdravý spánek je nezbytný nejen pro obnovu duševních a fyzických sil, pro vytváření paměťových stop, a tedy poznávání a myšlení, ale i pro řadu metabolických pochodů v těle. Nedostatek spánku či nekvalitní spánek má také negativní vliv na naše rozhodování. Z výzkumů přitom vyplývá, že průměrná doba spánku se v západních zemích zkrátila za pouhých dvacet let o hodinu. To s sebou nese i větší sklon k různým nemocem.

Poruchy spánku se dají léčit

Nejrozšířenější poruchou spánku je bezpochyby nespavost neboli insomnie, která postihuje 30–45 % dospělé populace. Trpí jí polovina lidí nad 65 let. Insomnie se projevuje neschopností usnout, přerušovaným spánkem a časným probouzením. V důsledku uvedených skutečností jsou nespavci ráno nevyspalí a neodpočatí a tento stav přetrvává nebo se zhoršuje během dne. Zhruba 10 % populace, především muže ve středním a vyšším věku, postihuje obstrukční spánková apnoe (OSA). Ta se projevuje zástavami dechu během spánku, které jsou ukončeny hlasitým zachrápáním. Organismus postiženého si během spánku dostatečně neodpočine, protože nedochází k prohloubení spánku. Hlavním důvodem, proč musí být OSA léčena, je však to, že může přispět k rozvoji vysokého tlaku a onemocnění srdce a cév včetně cévních mozkových příhod. K úspěšné léčbě zpravidla stačí chirurgický zákrok – zkrácení měkkého patra.

Neurologickým onemocněním spánku je narkolepsie, kdy nemocný náhle a nekontrolovaně usíná, často uprostřed nějaké činnosti. Pacient může usnout i během hovoru, řízení auta nebo jídla. Příčiny onemocnění ještě nejsou zcela objasněné, dávají se ale do souvislosti s hormonálními změnami během puberty. „Pro nemocné narkolepsií je mimořádně důležité dodržování pravidelného režimu ve spánku, cvičení i odpočinku. Doporučuji také krátké relaxační pauzy během dne,“ sdělila MUDr. Najmonová. „Závažnější případy se léčí antidepresivy a léčivy, která obsahují amfetamin,“ dodala. Mezi další onemocnění patří také syndrom neklidných nohou, parasomnie či idiopatická hypersomnie.

Pro dobrý spánek někdy stačí málo

Odstranění spánkových poruch je komplikované a často je třeba vyhledat pomoc odborníka. Ovšem někdy si můžete vystačit i sami. „Základem dobrého spánku je klidné větrané prostředí s příjemnou teplotou, nejlépe 18–20°C, a kvalitní matrace pro správnou polohu páteře. Od pozdního odpoledne nepijte kávu, čaj nebo jiné povzbuzující nápoje, vynechejte večer těžká jídla, nejpozději jezte 3–4 hodiny před ulehnutím,“ poradila MUDr. Věra Najmonová. „Před spánkem si vyčistěte hlavu. Odložte pracovní či soukromé starosti a uléhejte s příjemným očekáváním spánku,“ uzavírá paní doktorka.


Autor: editor
Vloženo: 14.3.14

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek