můe to být začínající artróza.
Připraveno ve spolupráci s časopisem Báječná rodina, www.bajecna-rodina.cz.
Kdo by si nepostěoval, e ho občas bolí klouby. Vechno přičítáme přibývajícím letům a pomalu se smiřujeme s tím, e u neběháme jako dřív. Ale neuvědomujeme si, e za bolesti kloubů si často můeme sami nevhodnými pohybovými návyky či nadváhou. Artróza je přesně ten případ. Toto degenerativní kloubní onemocnění postihuje a 17 % lidí starích 45 let a 60 % lidí starích 65 let. Artrózou trpí v naí zemi a 2 miliony pacientů.
Chrupavka postupně ztrácí svou původní pevnost a prunost, rozvlákní se, praská, sniuje se její tlouka. Praskliny v chrupavce umoňují přímý tlak na kost, která se nalézá pod chrupavkou a její povrch je velmi citlivý. Na okrajích kloubních ploch vzniká nová kostní tkáň tzv. návalky, které mohou omezovat pohyb, drádí kloubní pouzdro, později vlivem zánětlivých látek vznikají zánětlivé změny kloubního pouzdra, bolesti a otoky kloubu.
Degenerativní pokození chrupavky můe mít samozřejmě více příčin, v naí populaci je nicméně na prvních místech vdy opotřebování kloubů nevhodnými pohybovými návyky, a nadváha. Díky nadváze jsou klouby mnohem více opotřebovány a zatěovány. Na místě je redukce nadváhy a předevím dostatek pohybu. Je potřeba ale zvolit ten správný pohyb. Méně zatíím klouby plaváním nebo jízdou na kole, ne kdy si jdu zaběhat. Varovným signálem by ale měly být pro rodiče děti, které denně vysedávají u počítače, jsou bez pohybu a tloustnou. U nich se vysloveně připravuje ivná půda pro onemocnění kloubů,vysvětluje ortoped MUDr. Frantiek Picek.
Předevím nezapomínejte na poměrně jednoduchý medicínský fakt nová chrupavka vlivem běně dostupných farmak nikdy nikomu u nenaroste. Měli by si to uvědomit vichni, kteří svým prarodičům ve velkém nakupují dárky v podobě chondroprotektiv, ale i ti, kteří se 4. stádiem artrózy podstupují finančně náročnou moderní biologickou léčbu krevní plazmou, říká MUDr. Picek. A tak je to zase jen na nás samotných. Počínající artróze lze vyhlásit válku zvýeným pohybem daného kloubu. Pokud to jetě jde, pomohou pravidelné protahovací cviky. Pokud to u bolest nedovolí, pak je na řadě medikamentózní léčba.
V roce 2009 ji poprvé v ČR představilo ORP CENTRUM jako pomocnou léčbu při niích stupních artrózy a předevím při bolestech svalů a lach. Léčbu plazmou vyuíváme po celé dva roky s přesně danými pravidly, kdy u máme prověřeno, e danému pacientovi skutečně pomůe od bolesti a umoní mu začít se pohybovat a cvičit. Z naich dosavadních zkueností vyplývá, e po aplikaci plazmy do postieného místa dochází k ústupu bolesti a následně i významnému zlepení rozsahu hybnosti. Ji více publikovaných studií prokazuje, e k tomu dochází i rychleji a s déle trvajícím účinkem, a to a o 40 % ne po aplikaci viskosuplementačních injekcí na bázi hyaluronu, dodává ortoped z ORP Centra, dr. Frantiek Picek
Bolestmi kloubů a jejich onemocněním trpí v posledních letech čím dál tím častěji také mladí lidé. Příčinou můe být genetická dispozice, nesprávná ivotospráva, sportování nebo jde o následek úrazu.
Zvýená fyzická námaha vede k vyí tvorbě reaktivních forem kyslíku. Nadbytek kyslíkových radikálů v organizmu způsobuje oxidační pokození bílkovinných struktur a ty pak mohou být příčinou zánětu některých tkání. Rekreační sportovci, kteří nejsou dlouhodobě trénováni na vyí fyzickou námahu, si mohou snadno způsobit úrazy končetin a kloubů. Jednou z prevencí před takovými úrazy můe být zvýený přísun vitaminů (vitamin C, beta-karoten, vitamin E) a rostlinných antioxidantů (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinek.
Jednou z doporučovaných prevencí je také zvýený příjem některých nutraceutik, jako např. pojivových bílkovin (kolagen, elastin), mukopolysacharidů (chondroitin) nebo jednotlivých cukerných komponent (glukosamin), a to zejména v kombinaci s nutraceutiky s protizánětlivým účinkem. Jde předevím o omega-3 polynenasycené mastné kyseliny eikosanovou a dokosahexaenovou a metylsulfonylmetan. Vechny tyto látky lze získat ze správně zvoleného sloení denní stravy, jako např. z dostatku ovoce bohatého na barevné pigmenty (borůvky, brusinky, maliny), rybích produktů a zeleniny. U zvýené fyzické aktivity pak obohacením diety vhodně vybranými doplňky stravy, dodává MUDr. RNDr. Vilím imánek, DrSc.
Autor: editor
Vloeno: 11.7.12
Sezení s nohou přes nohu můe být závaným prohřekem
proti etiketě, zvlá kdy se pohybujete ve společnosti velmi významných
lidí. Kromě toho, e...
Celý článek
Snídaně je základem naí fyzické i duevní kondice, měla by
toti dodat přiblině čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji?
Snídaně se dá...
Celý článek
Vude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je?
A proč nám můe prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies?
Více se dozvíte...
Celý článek
Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se
v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvějí přísun kuchyňských
bylinek vám ale zajistí...
Celý článek