Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 27.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

PÉČE O ZUBY BY MĚLA BÝT SAMOZŘEJMOSTÍ, NE NADSTANDARDEM

Ať už máte zuby jako perličky nebo vašemu chrupu k dokonalosti nějaký ten krok chybí, o své zuby byste se měla pečlivě starat, aby se vám v budoucnu vyhnulo mnoho nepříjemných potíží včetně obávané paradentózy. Jak na správné a zodpovědné čištění?

O nutnosti čistit si zuby po každém jídle a věnovat této aktivitě minimálně tři minuty slýcháme už od dětských let. Ale ruku na srdce, najdete si v dnešní uspěchané době vždy čas? Čtěte, jak správným čištěním posílit prevenci zubního kazu a dalším onemocněním a co je k tomu potřeba.

1. Kartáček jako základ

Vzhled a stav vašeho chrupu je dán několika důležitými faktory. Řadí se mezi ně genetika, věk, strava a také péče o zdravé zuby, která zahrnuje vhodné techniky čištění. Ta začíná už ve výběru kartáčku, který by neměl být příliš tvrdý, aby nedošlo k poškození skloviny či krvácení dásní. Jako dobré řešení se jeví hustě osázená hlavička především měkkými vlákny. Z důvodů opotřebování a usazování mikrobů je však vhodné kartáček co dva až tři měsíce vyměnit za nový model.

2. Pasta je druhořadá

Co se týče zubní pasty, je výběr poměrně benevolentní. Kvalitní zubní pasta totiž sice chrupu prospěje, nejdůležitějšími faktory jsou však správná technika čištění a vhodný kartáček. Většina past obsahuje fluorid, který je základem pro kvalitní zubní plášť – jeho podíl v tubičce by měl být asi 0,15 procent.

3. Nepodceňujte doporučovanou techniku čištění

Právě správná metoda čištění je alfou a omegou krásného úsměvu. Odborníci doporučují techniku mikrokroužků na jednotlivých zubech směrem od dásní, přičemž na každém zubu by mělo být provedeno pět až deset kroužků. Totéž pak proveďte také z druhé strany zubu. Žvýkací plochu lze dostatečně pročistit pohybem cik-cak.

Zubní hygiena by měla sestávat z čištění minimálně dvakrát denně, v ideálním případě po každém jídle. Při čištění se pokuste věnovat stejnou pozornost jak předním, v úsměvu viditelným zoubkům, tak také těm zadním, které jsou často opomíjeny.

4. Další spolehliví pomocníci

Vyplatí se nepodceňovat potenciál dentální nitě nebo mezizubního kartáčku, které spolehlivě vyčistí také mezizubní prostory, kam se klasický kartáček nedostane. Jako doplněk pak lze využít ústní vodu či gel s protizánětlivými a protikazovými účinky, které celý proces čištění zubů podtrhnou. Mimochodem, k dobrému stavu chrupu můžete přispět také pestrou stravou s dostatečným množstvím vitaminů a minerálů a omezením sladkostí, kolových nápojů a kouření. Nezapomínejte také na pravidelné návštěvy lékaře.


Autor: Pavla Lokajová
Vloženo: 4.6.11

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek