Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 26.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

REVOLUCE V OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE

Během chřipkové epidemie onemocní v České republice 10 – 30 % populace. V souvislosti s chřipkou jich ročně umírá 2 000 – 2 500. V současnosti se u nás nechá očkovat pouze 8 – 10 % lidí, což je ve srovnání s jinými evropskými zeměmi, kde proočkovanost dosahuje téměř 30 %2, výrazně méně. Jednou z možností, jak zvýšit zájem o očkování proti chřipce, je zavádění nových možností aplikace, např. podání látky do podkoží – tzv. intradermální aplikace. Vakcína bude v ČR a některých dalších evropských zemích poprvé k dispozici v chřipkové sezóně 2010/2011.

V souladu s doporučením WHO (Světové zdravotnické organizace) je očkování vhodné především pro osoby starší 65 let a chronicky nemocné, kteří jsou nejvíce ohroženi chřipkou a jejími následnými komplikacemi, které mohou v některých případech vést až ke smrti. Přestože je očkování považováno za nejúčinnější prevenci chřipky a jejích komplikací, je ochrana proti chřipce z důvodu nízké proočkovanosti nedostatečná. Česká republika patří mezi státy s nejméně proočkovanou populací v Evropě (8 – 10 % obyvatel, 20 – 23 % osob starších 65 let a jen 19 – 20 % osob ohrožených rizikovými faktory2).

„Česká republika se s počty očkovaných lidí pohybuje na posledních místech v Evropě. Cest jak zvýšit proočkovanost proti chřipce je několik. Jedna z možností, jak zmírnit strach z bolestivé aplikace a neopodstatněný strach z injekcí, je nová metoda podání vakcíny intradermálně, tedy do podkoží,” říká prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., expert na očkování a předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP.

Kůže je jedním z hlavních imunokompetentních orgánů se snadnou přístupností, což z ní činí ideální místo pro očkování. Imunitní reakce po intradermální aplikaci bývá silnější a k vytvoření dostatečné ochrany stačí obvykle menší množství antigenu a objemu vakcíny.

Podání vakcín do kůže se v minulosti osvědčilo zejména při očkování proti tuberkulóze, pravým neštovicím, vzteklině nebo žloutence typu B. Technická obtížnost intradermální vakcinace a nutnost vyškolení personálu však doposud bránily širšímu využití této očkovací metody v praxi.

Nová intradermální vakcína proti chřipce tato úskalí překonává a je výhodnější pro pacienta i zdravotnický personál. Využívá inovativní mikroinjekční systém, který umožní lékaři podat vakcínu do kůže snadno, rychle, konzistentně, bezpečně a přitom intuitivně, bez nároků na velkou zručnost nebo zkušenost zdravotníka. Pro pacienty je vakcína atraktivní – očkování je bezpečné a účinné. Mikrojehla působí na pacienta celkově přijatelněji, snižuje jeho strach a zvyšuje ochotu nechat se očkovat proti chřipce.


Autor: editor
Vloženo: 13.9.10

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek