Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 27.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

KDYŽ SE TĚHOTENSTVÍ NEDAŘÍ

Už jsme si skoro zvykli, že věk prvorodiček se stále zvyšuje. Třicetiletá těhulka už nikoho nepřekvapí a mateřství těsně před čtyřicítkou řeší nejedna žena. Současně ale přibývá párů, pro něž je početí dítěte problém. Málokdy si připouštíme, že to bude zrovna náš případ. Naplánujeme si kariéru, zajištěné bydlení, trochu si užít, cestovat a potom si pořídíme miminko. Když to najednou nejde, jsme zaskočeni.

Problém neplodných párů se nedá jednoduše zobecnit a přičíst vše na vrub odkládání mateřství. Fakt je ten, že fertilita se u žen neprodlužuje s rostoucí střední délkou života. Příčin ale může být řada. Zaznamenali jsme dotazy čtenářek nejen na primární, ale také sekundární neplodnost, když již jedno dítě máte a najednou je problém počít druhé. A když už se dostanete do péče centra asistované reprodukce, nemáte ponětí, co vás vlastně čeká. Proto jsme pro vás vybrali některé důležité informace.

Fertilita v číslech

Pravděpodobnost, že žena otěhotní v rámci jednoho menstruačního cyklu, je asi 25 procent, do půl roku je úspěšných asi 60 procent párů a do jednoho roku se výsledky dostaví asi u 80 procent párů. Přesto není nutné ještě mluvit o neplodnosti, když se početí nedaří. V průběhu dvou let otěhotní 85 procent žen, které o těhotenství usilují. Ovšem může se stát, že i vy budete patřit mezi těch 15 procent párů, které ve své snaze ani po dvou letech nejsou úspěšné. V ženském podbřišku se nachází párový orgán – vaječníky. Mají podobu váčku, v němž jsou uložena vajíčka. Všechna vajíčka ve vaječnících se vytváří v době děložního vývoje, asi ve 4. – 5. měsíci a vajíček je asi milion při narození. Žádná další nová vajíčka se už nikdy nevytvoří, naopak jejich počet klesá. Možná je divné, proč je vajíček tolik, když přece každý měsíc dozraje jen jedno, výjimečně dvě. To by znamenalo, že při průměrné délce reprodukční schopnosti ženy 35 let by stačilo vajíček jen kolem 500. Ovšem ne každé vajíčko může dozrát a velká většina jich v průběhu let zanikne. I v každém menstruačním cyklu se k dozrání připravuje až padesát vajíček, dozraje však jediné, ostatní zanikají. V okamžiku, kdy jsou všechna vajíčka vyčerpána, nastává menopauza a žena již otěhotnět nemůže.

Kde se stala chyba?

K dozrání vajíčka dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu, říkáme, že dochází k ovulaci. Obal, v němž vajíčko dozrálo (folikul) puká a vajíčko putuje do vejcovodu, v němž by se mělo setkat s mužskou zárodečnou buňkou – spermií, aby mohlo dojít k oplodnění. Pokud je spermie připravena ve vejcovodu k oplodnění a dojde k němu (znamená to, že pronikne obalem vajíčka a splyne s jádrem vajíčka), čeká lidský zárodek, kterému se v této fázi říká zygota, další náročný úkol. Musí se začít dělit na menší buňky, vznikne embryo. V té době již putuje vejcovodem do dělohy, kam se dostává asi 5. den po oplodnění. Zde jeho cesta končí a musí se v děloze „zahnízdit“, to znamená zanořit se do děložní sliznice, která je v té době připravena zárodek přijmout. Všechny tyto činnosti jsou řízeny hormony, které se vytvářejí ve váčku, v němž dozrává vajíčko. V době, kdy se připravuje vajíčko k dozrání, se vytváří hormon estrogen, sliznice v děloze roste, aby byla připravena přijmout oplodněné vajíčko. Po ovulaci vzniká z folikulu tzv. žluté tělísko, které začne kromě estrogenu uvolňovat ještě hormon progesteron. Ten zajistí kvalitu děložní sliznice připravené pro zahnízdění vajíčka. Když oplodněné vajíčko doputuje do dělohy, vyšle embryo žlutému tělísku signál pro další vývoj. Tímto signálem je hormon hCG – lidský choriový gonadotropin, který se začne vytvářet již několik dní po oplodnění.

Celý tento proces může mít řadu komplikací – vajíčko nedozraje, nedostane se do vejcovodu, není dost silných spermií připravených je oplodnit, i když se to podaří, nedoputuje vajíčko zdárně do dělohy, případně není schopno se zde zahnízdit. Je zřejmé, že kritických bodů na této cestě je dost a dost.

Hledání příčiny

Při vyšetřování neplodného páru se hned v počátku přistupuje k vyšetření muže, tedy množství a kvality spermií schopných vajíčko oplodnit. Pokud je spermií málo (tato hranice stále klesá, protože se snižuje množství i kvalita spermií i u mladých mužů) nebo dokonce nejsou v ejakulátu vůbec přítomny, zužuje se spektrum metod asistované reprodukce, řešení ale stále existuje. Vyšetření ženy je mnohem složitější a sestává nejen z gynekologického vyšetření, ale také stanovení hladin hormonů, případně další náročnější zákroky, které sledují stav průchodnosti vejcovodů, nebo například odstraňují srůsty po zánětech. Je jich celá řada a s pomocí nich je možno navrhnout další postup.

Děti ze zkumavky

Nejčastěji používaný ilustrační obrázek, který spatříte v souvislosti s asistovanou reprodukcí, je jehla, která vpravuje spermii do vajíčka. Jedná se o tzv. In vitro fertilizaci (IVF) s použitím intracytoplaz­matické injekce (ICSI), která se používá v případě, že kvalita mužových spermií je hodně špatná a je jich velmi málo. Jak to probíhá? Principem této metody je tzv. mimotělní oplodnění vajíčka. Zralé vajíčko se vyjme z vaječníku, oplodní se pomocí ICSI spermií muže (probíhá pod mikroskopem) a po několika dnech se vyvíjející se embryo přenese do dělohy. Tato léčba má několik fází:

  • nejdříve se pomocí hormonálních léků stimulují vaječníky k dozrání více vajíček najednou
  • účinky léků se sledují a sleduje se i dozrávání vajíček
  • podle toho se načasuje podání hormonu, který dokončí zrání vajíček
  • operativně se odeberou zralá vajíčka z vaječníků (provádí se v krátkodobé anestezii, do vaječníků se pochvou zavede jehla, pomocí níž se nasaje tekutina z folikulů i s vajíčky)
  • v den odběru vajíček se musí provést odběr spermatu u partnera
  • oplození odebraných vajíček je provedeno v embryologické laboratoři
  • po 16 – 18 hodinách se zhodnotí vývoj embryí a vyberou se ta, která se správně vyvíjejí
  • dva až tři dny po odběru vajíček se embrya přenesou do dělohy (embryotransfer), tento výkon se provádí ambulantně, bez použití anestezie. Do dělohy se nyní přenáší obvykle jen jedno embryo, protože větší počet nezvyšuje úspěšnost, naopak je rizikovější kvůli možným vícečetným těhotenstvím

Embrya, která se nepřenesou do dělohy a přesto se zdárně vyvíjejí, je možno zmrazit a pokud nebyl předchozí přenos úspěšný, je možno je za určitou dobu rozmrazit a provést přenos opakovaně (kryoembryotran­sfer).

Někdy to jde i jednodušeji

Metoda IVF je velmi nákladná a použití ICSI přináší další finanční zatížení. Pro řadu párů ale postačí řešení tzv. intrauterinní inseminací (IUI), což je mnohem levnější a pojišťovny zákrok proplácejí i ve vyšším věku ženy než u IVF. Podrobnosti vám prozradí MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce GEST:

Výkon je relativně jednoduchý, bezbolestný a provádí se ambulantně bez anestezie. Partnerovy spermie se metodou SWIM UP zkoncentrují a pročistí. Poté se zavádějí speciálním katetrem do dutiny děložní v období ovulace (ta je stanovena lékařem na základě ultrazvukových vyšetření). Tento typ léčby je vhodný pro páry s nejasnou příčinou neplodnosti. Pro partnery, kde muž má horší, nikoli těžce patologický spermiogram nebo kde žena trpí poruchou hormonální regulace, neovuluje a je u ní nutná stimulace gonadotropními hormony. Je-li přítomna ovulace, doporučujeme nejprve zkusit IUI v cyklech bez hormonální léčby. Při neúspěchu nebo není-li ovulace prokázána, užíváme hormonální léky k jejímu vyvolání. V obou případech časujeme uvolnění vajíčka jednorázovým podáním HCG (Humánní choriový gonadotropin). Inseminace následuje obvykle za 12 – 48 hodin. Metoda se může provádět také v případě inseminace s užitím spermií anonymního dárce (AID), u párů, kde nejsou k dispozici žádné partnerovy spermie. Metoda IUI se může provádět u žen, které mají alespoň jeden z vejcovodů průchodný a u mužů, jejichž spermiogram je bez závažné patologie. V průběhu roku a půl jsme v našem centru tuto metodu užili u 483 párů a provedli jsme 740 inseminací. Z toho partnerovy spermie byly užity u 436 párů (635 inseminací) a spermie anonymního dárce byly užity u 47 párů (105 inseminací). Díky této metodě otěhotnělo celkem 84 žen, 70 z nich otěhotnělo při užití spermií partnera, což značí úspěšnost 11% na inseminaci a 14 žen při užití spermií dárce (úspěšnost 13,3% na inseminaci).

Když se očekávané dvě čárky na těhotenském testu stále neobjevují, projděte si nejdřív svůj denní program krok za krokem. Stres, nevyvážená strava, kouření, obezita i podvýživa, nadměrné pracovní zatížení, to vše může nepříznivě působit na plodnost. Pokud ale třicítka klepe na dveře a vy už rok marně čekáte, požádejte gynekologa o vyšetření a případné odeslání na specializované pracoviště.


Autor: jž
Vloženo: 10.3.14

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek