Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 28.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

ZDRAVÍ POMOCNÍCI DO KUCHYNĚ

Řízky, omáčky, sladké knedlíky. Typická česká kuchyně má své kouzlo, nechtělo by to však v teplých letních dnech odlehčit jídelníček něčím zdravějším a lépe stravitelným? Vypomozte si surovinami oblíbenými u vegetariánů, které přinesou nový impulz do kuchyně a obohatí organismus mnoha potřebnými živinami. Že netušíte, jak tyto potraviny připravovat? Na následujících řádcích poradíme, jak vměstnat do svého každodenního jídelníčku tofu a sójové maso a neošidit přitom vybíravé chuťové pohárky.

Sója jako přírodní lékárna

Jednou z nejvyužívanějších náhražek masa v české kuchyni je bezpochyby extrudované sójové maso, které se dá v obchodech koupit ve formě plátků, nudliček, granulátu či kostek. Této surovině bohaté na bílkoviny, vlákninu a vitamíny A,B a E pak stačí jen hodinové namočení do studené vody či půlhodinové vaření v osolené vodě a lze ji připravovat jako klasické maso – smažit, dusit, zapékat či grilovat. Pro zajímavější chuť lze sóju před tepelnou úpravou nakládat do bílého vína, různých kořenících, grilovacích a bylinkových směsí. Poslouží nejen jako chutná pochoutka na talíři, ale také jako přírodní lékárna. Narozdíl od masa totiž neobsahuje cholesterol, zato prospívá srdci a cévám díky vysokému obsahu draslíku, vápníku, hořčíku a železa. Vitaminy skupiny B a lecitin zase ocení šedá kůra mozková.

Na čínu i do guláše

Sója skvěle chutná se sójovou omáčkou, kešu oříšky a pórkem jako variace na čínu, ale přidává se také jako náhražka masa do guláše či různých omáček. Uvařené sójové boby můžete také umlít v masovém mlýnku a spolu s cibulí, moukou, vločkami, utřeným česnekem, majoránkou a petrželovou natí naaranžovat do tvaru karbanátků. Výsledné placičky nezbývá než obalit ve strouhance a klasicky smažit na rozpáleném oleji po obou stranách.

Tofu je zdravý chameleón

Na podobné bázi lze připravit také další náhražku masa – tofu neboli sójový sýr. Tato pochutina vzniká srážením sojového mléka za pomoci kyselin nebo minerálních solí. Konzumovat ji můžete jak za syrova, tak jakkoli tepelně upravenou. Organismus potěší zejména vysokým obsahem rostlinných bílkovin, vápníku, železa a vitaminu E při minimu soli a cholesterolu. V prodejnách zdravé výživy i v hypermarketech seženete různé druhy chutného sojového sýra, od přírodního přes uzené, česnekové, pikantní či zeleninové až k tofu ochucenému mořskými řasami. Výjimkou nejsou ani různé tofu paštiky a pomazánky na chleba. Co takhle přibalit si do práce jako svačinku přírodní variantu doplněnou nastrouhaným jablkem, oříšky a medem? Česnekové i jiné druhy chutnají skvěle například v guláši – stačí kostky sojového sýra zpěnit na oleji s cibulkou a paprikou a následně spolu s vodou, bramborami a kořením vařit, dokud není zelenina měkká.

Šmakoun prospívá dietě i zdraví

Zvláštní bílá hmota skrývající se pod názvem šmakoun dorazila na pulty českých hypermarketů teprve před několika lety, za krátkou dobu své existence si však vydobyla pevné místo v mnoha českých kuchyních. A není divu. Bílkovinný produkt z čistých vaječných bílků obsahuje minimum soli, tuku a kalorií, zato nabízí svým konzumentům až 66 % rostlinných bílkovin a další organismu prospěšné živiny. Chuťově se trochu podobá sojovému tofu, je však šťavnatější a při správném okořenění připomíná kuřecí maso. V obchodech jej seženete jako přírodní či uzené slisované plátky, velký úspěch sklízí i jeho předpřipravené varianty na grilování či ve formě salátů.

Doma jej připravujte dle chuti. Jednou na kari, zázvoru a rozinkách s rýží, podruhé s brokolicí a těstovinami, potřetí třeba s rajčaty a šunkou jako zapečené francouzské brambory. Osvěžující salátová variace se hodí na večer či s sebou do práce. Stačí nakrájet a smíchat oblíbené kousky zeleniny, okořenit čerstvými bylinkami a jogurtovým dresinkem a přidat kostičky šmakouna, které jsme předtím krátce osmahli na oleji se sójovou omáčkou.

Pšeničný seitan nejen na houbách

Méně známou pochoutku pocházející z kuchyně vegetariánů představuje seitan. Jedná se o rostlinný bílkovinný koncentrát získaný z pšeničné mouky. Vysokou výživnou hodnotu suroviny mají na svědomí rostlinné bílkoviny a cenné vitamíny a minerály, kterými tato vegetariánská pochutina oplývá. Díky přítomnosti lepku není seitan vhodný pro osoby na bezlepkové dietě, pro ostatní je však velmi dobře stravitelný. V prodejnách zdravé výživy si můžete vybrat mezi verzí natural, zeleninovou, kořeněnou či dalšími chuťovými vylepšeními. Zdravý pomocník do kuchyně poskytne skvělý základ na segedínský guláš, řízky, ražniči i zeleninové směsi. Výtečně chutná například s houbami. Nechte na pánvi zesklovatět cibulku, přidejte omyté a nakrájené žampiony a osmažte. Do směsi přisypte na plátky nakrájenou papriku a seitan, ochuťte kořením (kmínem, natí z cibulky, petrželí), podlijte vodou a duste do změknutí zeleniny. Podávejte ideálně s rýží a čerstvými bylinkami – a chutný letní oběd je na světě raz dva.


Autor: Pavla Lokajová
Vloženo: 30.8.11

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek