Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 6.5.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

CHŘIPKA ZAÚTOČILA

Varování před chřipkou na nás v posledních dnech útočí ze všech sdělovacích prostředků. Chřipka je strašák po staletí, vypadá to, že před ní není úniku. Nepodléhejme ale omylu – proti chřipce máme mnohá účinná preventivní opatření. Proti chřipce se můžeme nechat očkovat, i když ochrana není díky mutaci virů zcela spolehlivá. I ti z vás, kteří očkování nestihli (očkuje se před nástupem chřipkového období), však mohou pro prevenci něco udělat.

Velká koncentrace lidí zvyšuje riziko nákazy

Ideální podmínky k přenosu má chřipka v místech s vysokou koncentrací lidí. Typickým příkladem jsou školy, kanceláře, supermarkety prostředky hromadné dopravy. Místa, kde trávíme značnou část dne. Většina z nás se nejspíš kvůli chřipkové epidemii nezavře doma. Měli bychom ale udělat alespoň nezbytné minimum pro snížení rizika nemoci.

Dodržujte bezpečnou vzdálenost

Důležité je přísně dodržovat hygienu. Viry chřipky přenášené slinami se udrží na špatně umytém nádobí, na oblečení i přímo na kůži. Základem je proto mýt si ruce. Přenos chřipky máme většinou spojený s kašlem, ale k rozptylu kapének nesoucích chřipkové viry dochází i při mluvení nebo pouhém dýchání. Přenosu chřipky můžeme zabránit i tak, že si od ostatních lidí budeme držet větší vzdálenost. Důležité je nevystavovat tělo teplotním šokům. Přechod z přetopeného bytu do chladného počasí dává tělu zabrat.

Tělo musí být připraveno bojovat

Není náhodou, že epidemie chřipky udeří plnou silou s první výraznější zimní oblevou. Teplejší vzduch udrží viry déle při životě a tělo oslabené chudým jídelníčkem snadno podlehne. „Ovoce a zelenina jsou výborným zdrojem vitamínů. V zimě je ale obsah těchto látek nižší a naše tělo jich potřebuje hodně. Proto bychom měli v zimě zauvažovat o užití doplňků stravy. Známé je užití vitaminu C, který posílí imunitu. Pro lepší účinnost doporučuji zkombinovat vitamín C také se zinkem a selenem. Oba patří mezi silné antioxidanty. Vhodné je konzumovat i doplňky stravy s živými probiotickými bakteriemi. Ty výrazně aktivují náš imunitní systém,“ radí Prof. MUDr. Vílím Šimánek DrSc. z Ústavu lékařské chemie a biochemie Univerzity Palackého v Olomouci.

Nemocenská se vám prodraží

Řadě lidí se zdá, že doplňky stravy jsou zbytečné plýtvání penězi a spoléhají na to, že tělo si přinejhorším s nemocí poradí. Že jde o šetření na nepravém místě, si může každý snadno spočítat. „Posílení organismu doplňky stravy přijde na stokoruny. Peníze investované do zdraví se ale rychlé vrátí. Stačí si uvědomit, že první tři dny nemoci nedostaneme od zaměstnavatele ani korunu. Výplata nemocenských dávek roste pozvolna a nově do nich není započítán víkend. Zvláště u krátkých onemocnění jako chřipka je finanční ztráta velmi citelná,“ upozorňuje Ing. Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Posílený organismus se s chřipkou lépe vyrovná

Chřipka působí na každého jinak. Většinou neohrozí zdraví dlouhodobě a nemocný je během dvou týdnů fit. Existují ale lidé, které může tato zdánlivě banální nemoc ohrozit. „Zdravý člověk, který chřipku doléčí, nemoc většinou zvládne bez dalších komplikací. U dětí mívá chřipka bouřlivější průběh, ale léčba je rychlá. Největší riziko představuje chřipka pro seniory a osoby se sníženou imunitou. Ti by měli omezit pohyb v prostorách s velkým počtem lidí, protože jim i chřipka může způsobit závažné zdravotní komplikace,“ uvádí MUDr. Eva Gottwaldová z interního oddělení nemocnice v Brandýse nad Labem.

Chřipka je virové onemocnění, které se šíří kapénkami, mikroskopickými částečkami slin obsahujících viry chřipky. Sliny nemocného člověka obsahují vysoké množství virů a šíří se nejen při kašli, ale také při mluvení nebo dýchání. Inkubační doba chřipky (čas od vstoupení viru do těla do vypuknutí prvních příznaků) je 18 až 24 hodin. Odvíjí se od množství vdechnutých virů a odolnosti člověka. První den napadeného člověka postihnou vysoké horečky (i 39 °C) doprovázené zimnicí a silnými bolestmi hlavy. Častá je silná únava a malátnost spojená s bolestmi kloubů a svalů. Během následujících dní ustupuje horečka a nemocný je postižený bolestí v krku, rýmou a suchým dráždivým kašlem. Třetí až čtvrtý den obvykle ustupují bolesti hlavy a svalů, suchý kašel se postupně mění v hlenovitý kašel. Tyto obtíže mohou trvat až dalších deset dní. Po doléčení chřipky člověk pociťuje dva až čtyři týdny únavu organismu a trpí oslabeným imunitním systémem. Měl by se proto vyhýbat zvýšené fyzické námaze, chladu a prostředí s vysokým výskytem virů. Chřipku je vždy vhodné důkladně doléčit.


Autor: editor
Vloženo: 30.1.09

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek