Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 19.5.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

DĚTI MUSÍ PÍT

Rčení, že „bez vody není života“ známe všichni velmi dobře. Trochu na to ale zapomínáme ve svých vlastních stravovacích zvyklostech. Na pověstný pitný režim bychom měli myslet i u svých dětí. Tělo člověka je tvořeno z velké části vodou. Voda je součástí všech buněk (60 % tělesné vody), ale vyplňuje i prostory mezi buňkami (40 % tělesné vody). Usnadňuje trávení, napomáhá vstřebávání živin a je nezbytným činitelem při přeměně látek a regulaci tělesné teploty. Svým způsobem je rovněž stavební látkou, součástí sliznic umožňující správnou funkci tkání. Ve vodě se díky jejím vlastnostem mohou snadno rozpouštět nejrůznější látky, je ideálním prostředkem pro štěpení většiny biologicky aktivních organických i anorganických látek a díky tomu je prakticky nenahraditelná žádným jiným rozpouštěcím médiem.

Více nám o pitném režimu řekl MUDr. Josef Zemánek, praktický lékař pro děti a dorost:

Čím je člověk mladší, tím větší podíl v jeho těle voda zaujímá. Zatímco u seniorů je to 45 %, u dospělých okolo 50 %, u dětí je procento vody daleko vyšší a u kojenců dosahuje dokonce až 85 %! Ve školním věku mají vyšší podíl vody ve svém těle chlapci (64 %) než dívky (53 %) a tento rozdíl mezi ženami a muži přetrvává až do dospělosti. Množství vody v těle ovlivňuje také zastoupení svalů a tuků, protože tuková tkáň obsahuje méně vody než svalová. Voda tvoří také velkou část tělních tekutin. Například v krvi je obsažena z 83 %, je ale také součástí svalů (76 %), kostí (22 %) nebo zubní skloviny (2 %).

Voda přijatá podobě v potravy nebo nápojů se částečně vstřebává již v žaludku, nejvíce ale v tenkém a tlustém střevě. Odtud dále putuje do krevních tekutin, ledvin a mezibuněčných prostor, kde je dále využívána. Denně tělo vyloučí přibližně 1,2–2 kg (60 %) vody močí, dále pak 0,5 kg (15 %) dýcháním, 0,6 kg (20 %) pocením a 0,15 kg (5 %) také stolicí. V horkém a vlhkém prostředí však může být výdej vody i mnohonásobně vyšší (například 1,5 kg za hodinu).

Dehydratace může vést až ke smrti!

Při nedostatku tekutin v těle, který může nastat nejen při nedodržování potřebného příjmu tekutin, ale i při průjmu, zvracení, nadměrném pocením nebo hormonálních poruchách, dochází ke zvyšování koncentrace látek v tekutinách rozpuštěných, včetně látek odpadních. Stabilita prostředí je narušena a dochází k dehydrataci organizmu.

Při pouhé 5% dehydrataci se objevují křeče, nevolnost a při ztrátě více než 10 % tekutin přicházejí úpal, halucinace, vysoká tělesná teplota apod. Jestliže nedostatek vody trvá delší dobu, odebírá se voda tkáním a orgánům a krev se zahušťuje. Trávicí pochody se zpomalují a znesnadňují, v těle zůstávají metabolické zplodiny. Nastává intenzivnější štěpení tuků a bílkovin, člověk trpí nechutenstvím a odmítá přijímat suché potraviny. Ztráta 10 % vody způsobuje závažné poruchy a snížení jejího celkového obsahu v těle o 20 % vede ke smrti!

S vhodným poměrem a množstvím tekutin, které by měly děti přijmout, nás seznámí nutriční terapeutka Dana Růžičková, DiS.:

Zatímco dospělým se doporučuje denně vypít 2,5–3 litry tekutin, dětský organismus má potřebu tekutin větší, protože je tvořen větším podílem vody než organismus dospělého člověka. Množství tekutin pro dítě je závislé na jeho věku a tělesné hmotnosti. Platí, že čím je dítě menší, tím více tekutin na jeden kilogram své váhy potřebuje. Potřebné množství tekutin pro děti uvádí následující tabulka:

  4–7 let 7–10 let 10–13 let 13–15 let 15–19 let
Celkem (l/den) 1,6 1,8 2,15 2,45 2,8
Z nápojů (ml/kg/den) 75 60 50 40 40

Pro devítileté dítě, které váží 38 kg, bude množství tekutin na den: 60 ml x 38 kg = 2 280 ml.

Příjem tekutin by měl být rozdělený rovnoměrně do menších dávek během celého dne, není dobré vypít doporučené množství tekutin během časového krátkého úseku. V takovém případě jsou kladeny zvýšené nároky na orgány, které musí vodu zpracovat, a navíc dojde k zaplnění žaludku a ztížení jeho práci. Napít bychom se měli ještě před tím, než subjektivně pocítíme žízeň.

Voda by měla být základem přijatých tekutin

Ideální pro zajištění příjmu tekutin je pramenitá voda, menší část mohou tvořit i ředěné ovocné džusy nebo ovocné čaje. Zcela nevhodná je konzumace sladkých limonád. Opatrní bychom měli být i u konzumace minerálek – podáváme je jen občas a střídáme jejich druhy, abychom neporušili rovnováhu minerálních látek v těle. Pro pravidelné podávání se nehodí ani bylinkové čaje. Alkohol, káva či silný černý čaj pochopitelně do jídelníčku dítěte nepatří vůbec.


Autor: Eva Fialová
Vloženo: 30.5.08

JAKOU POVAHU MÁ VAŠE DÍTĚ?

Každý člověk je jiný. Vidíme to už na nejmenších. Zatímco jedno batole sedí v koutku a mlčky pozoruje při hře své vrstevníky, druhé se dere do...
Celý článek

KDYŽ SPÍ JAKO ANDÍLEK

Víte, kdy je vaše miminko nejkrásnější? Přece když spí! Prostičká hádanka, na niž znaly správnou odpověď už naše prabáby. Proč je v takovém okamžiku...
Celý článek

DĚTI A VYSOKÁ HLADINA CHOLESTEROLU

Připraveno ve spolupráci s časopisem Báječná rodina, www.bajecna-rodina.cz. Choroby kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak, vysoká hladina...
Celý článek

PORSCHE PRO DĚTI

Společnost Porsche Praha-Smíchov, připravila ve spolupráci s MUDr. Lucií Cingrošovou, zábavní odpoledne pro děti, které se aktuálně léčí nebo již...
Celý článek