Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 25.4.2018
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

PORADNA: PSYCHOLOG


Činnost poraden již byla ukončena. Vzhledem k tomu, že se zde nachází velké množství dotazů, ponecháváme odpovědi k dispozici čtenářům, kteří zde mohou nacházet odpovědi na problémy podobné těm jejich.
Stránka 1 ze 4  <<   <    1  2  3   >   >> 

změna stereotypu ( Klari, 21.4.2010, 10:07 )

Dobrý den.Mému synovi je 13měsíců. po roce společného bydlení jsme toto změnili.S tatínken trávíme víkendy a přijede občas i v týdnu. je možné, že by z tohoto odloučení(změny)by mohl mít malý zvýšenou teplotu nebo horečku(např.38,2). děkuji klara

Re: změna stereotypu ( PhDr. Jana Stará, 30.4.10 - 16:14 )

Záleží na způsobu, jakým ke změně došlo. Pokud předcházely hádky a spory nebo bylo dítě na otce hodně fixováno, může to být tím. Mělo by mít pocit jistoty, že o tatínka nepřišlo a znovu se s ním setká. Pokuste se jej obnovit, pokud jej ztratilo.

Perfekcionistka ( White, 13.4.2010, 17:48 )

Trpím přehnaným perfekcionismem a v poslední době se tento problém stále zhoršuje a je to pro mne i společenskou překážkou. Mně samotné už to taky vadí, protože je opravdu ubíjející rovnat všechny věci přesně na své místo jen proto abych měla klid. Proto bych se chtěla zeptat, jestli by se s tím z psychologického hlediska dalo něco dělat nebo jestli je potřeba se obrátit spíše někam jinam. Možná s tím souvisí i to, že jsem introvert a dost často prožívám deprese a stavy úzkosti, kdy mám strach z vetřelců v mém domě a dokonce slyším i kroky. Také se dost často cítím osamělá azavržená svým okolím. Souvisí to všechno spolu nějak? Nebo jsem jednoduše blázen a měla bych se prostě obrátit na psychiatrii?Děkuji moc za odpověd´.

Re: Perfekcionistka ( PhDr. Jana Stará, 30.4.10 - 16:13 )

Konzultací s psychoterapeutem rozhodně nic nepokazíte. Přehnaný smysl pro pořádek nemusí být až tak na překážku, spíše bych se zaměřila na deprese a úzkosti. Tam bez cizí pomoci dosáhnete zlepšení těžko.

Bez práce ( Jeny, 12.4.2010, 13:18 )

Od té dobyco mně před důchodem propustili z práce,jsem na dně.Ke všemu mi ještě zjistili nemoc,mám jít na operaci a shodou okolností i manžel má zdravotní problém a také ho čeká operace.Být v evidenci,to také není žádný med,jednají s Vámi jak s odpadem.Dokonce mi soc.pracovnice vyhrožuje,že mi budou dávat dávku v potravinových lístcích,ale s těmi nájem nezaplatím.Co mi zbývá?Ukončit život?

Re: Bez práce ( PhDr. Jana Stará, 30.4.10 - 16:09 )

Pokud se Vaše úvahy ubírají tímto směrem, pak rozhodně doporučuji vyhledat pomoc odborníka, nejlépe psychologa. V určité chvíli může být nápor životních nepřízní natolik velký, že jej člověk sám zvládnout nedokáže. Není projevem slabosti, když své problémy konzultujete s někým, kdo se v jejich řešení celý život vzdělává. Pokud budete mít problém, že Vám dostatečně neporozuměl, vyhledejte jiného, důvěra k terapeutovi je velmi důležitá.

Žárlivost na minulost ( Misha, 19.3.2010, 16:10 )

Dobrý den, už nějakou dobu bojuju se svými pocity a nějak mi to nejde, tak jsem se rozhodla najít pomoc a narazila jsem na Vaše stránky. Vím, že tady již padlo spoustu dotazů na toto téma, přesto jsem nenašla v žádném odpověď na můj problém. Hodně jsem se v životě zklamala a proto jsem se zapřísáhla, že už zádného muže nechci, jenže člověk míní a život mění, takže jsem potkala naprosto úžasného muže, do kterého jsem se zamilovala a on do mě. Rozumí si skvěle i s mojí šestiletou dcerkou, která ho zbožňuje. Dokonce i jeho rodiče nás přijali bez problémů a malou mají moc rádi a berou si jí na víkendy. Po tud je vše v naprostém pořádku, ale před nedávnem, jsem měla moc zvědavou otázku ke Španělsku kam se chystáme v létě na dovolenou (přítel tam jezdí už několik let i s rodiči). Jsem moc zvědavá, tak jsem se zeptala, jestli někdy na dovolené měl s někým sex a to jsem neměla dělat. Místo odpovědi ano či ne jsem se dočkala skoro podrobného popisu, jak se loni spustil na lavičce s dívkou, která tam jezdí také několik let a každou dovolenou spolu sedávali večer venku před apartmány a povídali si. Prý spolu spali jen jednou, jenže já se s tím nějak nemohla vyrovnat, tak jsem se zeptala, jestli nemá nějakou její fotku a on mi jí ochotně ukázal. Měl jí v telefonu jen v plavkách, prý si jí od něj posílala kamarádce a on nedávno přišel na to, že se mu tam uložila. Prý to nic neznamená a jestli chci, tak jí klidně smaže. Jenže teď jsem stahovala z jeho foťáku fotky z výletu, kde jsme byli s malou a kamarádkou s jejím synkem a našla jsem tam opět její fotku. Je naní sice oblečená v topu a sukni, jenže u této fotky už není pochyb, že si jí přítel fotil úmyslně a on mi to i potvrdil. Přestože mi říká, jak mě miluje a že chce mít se mnou miminko a klidně si mě i vezme, nemohu se zbavit toho sžíravého pocitu, že to není vše jen náhoda. Měli jsme tak krásný vztah a já to teď kazím a díky prožitkům z minulosti se stahuju do sebe a začínám si udržovat od přítele odstup a hledat na něm mouchy. Prosím pomozte mi, jak se vyrovnat s žárlivostí, když si ke všemu tomu nevěřím a oproti ní si připadám ošklivá a tlustá!! Předem moc děkuji za odpověď. Michala

Re: Žárlivost na minulost ( PhDr. Jana Stará, 24.3.10 - 17:54 )

Vážím si Vaší upřímné otázky, ačkoliv odpověď na ni nebude snadná. Na druhou stranu někdy je lepší se smířit s tím, že to možná zase není ten pravý. Nevím, jak dlouho se s přítelem znáte, ale mám pocit, že asi ne moc dlouho, když vztah před rokem je minulost. Pokud máte pocit, že Vás tato stránka přítelovy minulosti zklamala a nedokážete se od ní odpoutat, pak doporučuji ve vztahu trochu zvolnit - počkat se společným dítětem, svatbou, bytem, majetkem atd. Není nic divného na tom, že Váš přítel měl před Vámi i jiné ženy, problém by byl v tom, pokud by se od některé nedokázal odpoutat (a to i jen v myšlenkách). Jednak budete mít pocit, že se jí nikdy nevyrovnáte, jednak se může stát, že Vás s ní bezděčně začne srovnávat. Když už jste se do pátrání v minulosti pustila, pak bych Vám doporučila pokusit se zjistit víc a posoudit, jak je ten (byť dnes možná platonický) vztah vážný. Nemá smysl snažit se pocity v sobě umlčet, spíš se pokuste poznat, jak moc to dokážete snášet. Možná po čase zjistíte, že to téma je vyprázdněné a už Vás tolik nezajímá a nedráždí. Pokud se to bude zhoršovat, pak pečlivě zvažujte, jestli takový vztah nespěje spíš ke konci.

prosím o radu ( Janinka, 16.3.2010, 06:39 )

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu.S manželem jsme 22 roků.Dá se říct,že náš vztah je celkem v pohodě,až na..
Před rokem a půl jsem zjistila, že si s někým píše,šlo opravdu jen o psaní.Loni znovu,dokonce s mou kamarádkou,uhodila jsem na ně,prýo nic nejde.Když to vezmu z jedné strany,nikam nechodí,do práce jezdíme spolu,z práce také.Chová se ke mně pěkně,je pozorný.Problém je ale v posteli,vůbec nemá potřebu.Spíme spolu, když dobře,tak jednou týdně.Přes den říká, jak se těší na večer, je aktivní a přijde večer a nic.Mám strach přijít sama,už mě několikrát odmítl.5íká, že zpohodlněl, nevím.U choulostivých scén v televizi zavírá oči.Možná to vidím zbytečně černě, nevím.Mám ho ráda,přijít o něj nechci, ale moc mě to trápí.
J.

Re: prosím o radu ( PhDr. Jana Stará, 18.3.10 - 12:44 )

Vzhledem k délce vztahu bych frekvenci pohlavních styků nepovažovala za problém. Únava je opravdu často zabijákem sexuálního života. Možná by to chtělo malou pauzu, aby se chuť zase vrátila. Pokud jste si jistá, že nejde o nevěru, nehroťte situaci a nenuťte manžela k sexu. Zkuste přijít na to, co ho vzrušuje (třeba masáž palců u nohou, mohou to být věci zdánlivě se sexem nesouvisející) a nabídněte mu to. Může to být i obava z poruchy erekce, ale to je pro muže to nejcitlivější téma, žádná přímá otázka by to nespravila.

Noční vidiny ( Zuzkap, 12.3.2010, 12:11 )

Dobrý den,mám roční dcerku a občas se u mě projevují noční vidiny, kdy se s leknutím proberu a když se podívám na dceru, vidím ji jako osypanou nějakou vyrážkou nebo jako kdyby měla pleť posypanou škaredými pupínky nebo jakoby zjizvenou po popálení. Vždycky se hrozně leknu a po chvíli zjistím, že to jsou jen vidiny. Máme na noc rosvícenou malou slabou lampičku. Stává se mi to v období, kdy se dcera hodně v noci budí a já se cítím velmi unavená. Je to jen z únavy nebo bych to měla nějak řešit? Děkuji moc za odpověď. Zuzka

Re: Noční vidiny ( PhDr. Jana Stará, 15.3.10 - 12:29 )

Měla byste se pokusit zjistit, zda tuto představu nezpůsobuje nějaká Vaše úzkost - není v blízkosti (sousedé apod.) nakažlivá nemoc, které se u svého dítěte bojíte? Hranice mezi spánkem a bděním je velmi tenká a pokud máte podobné představy, může to být pokračování Vašeho snu v polospánku. Pokud se těchto představ dlouhodobě nemůžete zbavit, pomohl by pohovor s psychoterapeutem.

Potencionální bezdomovec ( Marketa90210, 25.1.2010, 22:50 )

Dobrý den,můj bývalý přítel se ocitl na ulici.Už tak měl hodně problémů jak z kriminality tak u psychiatrů aj.Porval se se spoustou lidí dokonce zbil i ženu (starou paní)..venku je zima a on mě každé ráno sleduje na zastávku a prosí mě abych ho pustila ke mě domů.Bohužel ho musím odmítat protože už mě jednou okradl a okradl i mé známé.Vyhrožuje spousty klukům (mužům) že je "zabije"pokud se ke mě přiblíží a podobné.Jiank ještě mi píše sms tipu že se jde obvěsit a pak mi to řekne i do očí že se jde předávkovat.Mám z toho noční můry a strach.Potřebovala bych radu jak se z jeho spárů dostat..mám hrozně měkkou povahu na to mu říct "zmiz".

Re: Potencionální bezdomovec ( PhDr. Jana Stará, 2.3.10 - 18:29 )

Obávám se, že toto není případ pro psychologa. Spíše bych Vám doporučila obrátit se na policii.

Co je se mnou? ( Petrakre, 8.11.2009, 09:06 )

Dobrý den,před 3 měsíci jsem utrpěla úraz,který mě mohl hodně ohrozit na životě,ale na štěstí vše dopadlo dobře,ale od té doby mám zvláštní stavy.Hodně přemýšlím o smrti,vzpomínám na minulost-dětství,krásné chvilky s babičkou a dědečkem,kteří již nejsou na světě a chtěla bych se do toho období vrátit a mít ten pocit jistoty a zázemí až je mi z toho neustále do breku.Je fakt,že teď prožíváme složitou situaci.Vysoká hypotéka já na mateřské ke konci měsíce vždy tak tak vycházíme.Začala jsem kvůli tomu i chodit na částečný úvazek do práce,ale moc to nepomáhá.Při tom dvě krásné děti zrovna v nejhezčím období a snažím se z nich radovat.Ale do toho mám stavy,že jsem již zhruba v půlce svého života(36 l) a už to se mnou jde z kopce-nemám tolik energie jak dřív.Jsem ze všeho unavená.Snažím se zatnout a nemyslet na takové věci,ale nejde to.Poradíte co se mnou?Děkuji

Re: Co je se mnou? ( PhDr. Jana Stará, 4.12.09 - 17:47 )

Vaše pocity nejsou nějak ojedinělé, u Vás navíc umocněné úrazem, který mohl vše spustit. Pokud se rozhodnete vyhledat odbornou pomoc, určitě neuděláte chybu. Ale mohu-li Vám radit takový malý soukromý pokus o zlepšení, přečtěte si knihu Deník americké manželky. V knihovně ji určitě seženete. Je to sice zábavná beletrie, ale velmi výstižně popisuje většinu toho, co možná cítíte.

problém vyrovnat se s minulostí ( Johan, 14.9.2009, 10:12 )

dobrý den, hledám radu a pomoc a narazil jsem na tyto stránky a i když jsou pro ženy, doufám, že se jako muž taky můžu zeptat a že mi poradíte. můj problém je v tom, že se nemůžu vyrovnat s minulostí své ženy, která pracovala jako prostitutka. nemůžu to prostě vymazat z hlavy a pořád na to myslím a konstruuju nesmysly... vím, že mě nikdy nepodvedla a že mě strašně miluje a zbožňuje, nemůžu k ní mít jedinou výtku a možná právě proto, že ji taky šíleně miluju mě to tak bolí... připadám si jako slaboch a ponižuje mě to, že to co si rozumem jsem schopný vyložit a pochopit (důvody proč to dělala a že to nic neznamenalo), tak to mé srdce neakceptuje a že svými občasnými scénami kazím to nejkrásnější v našem životě... existuje vůbec nějaká rada, jak se s tím vyrovnat nebo pomůže jen čas? jsme spolu poměrně krátce, necelý rok se známe, manželé jsme 3 měsíce...

Re: problém vyrovnat se s minulostí ( PhDr. Jana Stará, 5.10.09 - 17:14 )

Obávám se, že jen čas to nespraví. Pokud jste si jist, že chybu vidíte hlavně u sebe, musíte na sobě aktivně pracovat. Neznám Vaši povahu, a tak Vám nemohu poradit, jak překonat to nutkání k žárlivým scénám. Možná by pomohlo, kdybyste si znovu o všem promluvili, třeba to věčné potlačování problému ve Vás vyvolává novou a novou potřebu se k věci vracet. Až si o věci řeknete úplně vše a budete už unaveni to znovu opakovat, Vaše mysl tu myšlenku uloží "do šuplíku" a nechá spát. Ale netuším, zda to zvládnete. Vy potřebujete hodně trpělivosti a Vaše partnerka hodně otevřenosti a upřímnosti.

žárlivost na minulost ( Su13, 4.8.2009, 21:10 )

Dobrý den, jsem rozvedená a mám již dospělé děti. Před 4 lety jsem navázala partnerský vztah. Bydlíme od sebe 20km. Navštěvujeme se pravidelně a vše nám klape. Před 2 lety si jednou večer stále posílal SMS. Choval se při tom dost zvláštně takže jsem se mu podívala do mobilu, když byl mimo. Psal si s bývalou přítelkyní. Poté jsem se ptala s kým si dopisuje. Nejdříve zapíral, ale pak přiznal barvu a řekl, že to nic neznamená, že jsem jeho jediná a že mě miluje. Naléhala jsem, aby tu komunikaci ukočil a on slíbil že to udělá. Po čase mi tvrdil, že jí to vysvětlil a že si s ní již nepíše. Teď po roce jsem opět měla podezření a podívala se znovu do mobilu. Opět si s ní píše. Svěřuje se ji o našem vztahu-v dobrém, ale také spolu laškují. Kdybych na toto zavedla řeč, určitě se pohádáme, v horším rozejdeme. Nepřizná to a já také nechci přiznat jak jsem to zjistila. Vím že se to nemá, ale jeho chování mne k tomu vyprovokovalo. Poraďte prosím co s tím, proč si s ní stále píše, jaký může mít důvod? Děkuji Jana

Re: žárlivost na minulost ( PhDr. Jana Stará, 14.8.09 - 11:57 )

Jako pravděpodobný důvod bych viděla například chybějící mužské kamarády, s nimiž by si mohl o svém vztahu popovídat. Ale může to být také snaha ukázat, že má někoho lepšího. To by nebylo dobré znamení, protože skrytým důvodem by bylo ukázat, že by měla bývalá přítelkyně litovat, že o něj přišla. Možná že řešením by byl skutečný společný život, možná Váš partner špatně snáší byť i krátkodobé odloučení. Měli byste si o tom pohovořit.

Stránka 1 ze 4  <<   <    1  2  3   >   >>