Podle oficiálních statistik nedodruje kadý druhý český cukrovkář své individuální léčebné cíle. Někteří svůj léčebný cíl vlastně ani neznají.
Podle odborníků by je vak měl kadý diabetik na lékaři vyadovat. A ptát se na pokroky v léčbě. Ta prola v posledních letech ohromnými změnami. Nová generace inzulínů toti umoňuje hlídat hladinu cukru v krvi mnohem efektivněji a komfortněji a navíc významně sniuje riziko hypoglykémie. Nové inzulíny tak mohou výrazně usnadnit léčbu pacientů, kteří dosud svou cukrovku léčili pouze práky.
Individuální léčebné cíle by měly být spolu s dietou základními pilíři kadého cukrovkáře. Kadý pacient je toti unikátní a nemoc se u něj projevuje jinak, vysvětluje docent Martin Prázný, přední český diabetolog, proč je kladen takový důraz na individuální léčbu.
Zejména s dietou má větina nemocných velký problém. Lékaři mají zkuenost, e naprostá větina pacientů dietní nařízení nedodruje. Bohuel se tak vystavují vysokému riziku, e jejich léčba nebude účinná. Dosvědčí to i Vladimír, 63 letý vědec, který cukrovkou trpí u 10 let. Dodrovat dietu se mi moc nedaří. Sladkému neodolám, stejně jako skleničce alkoholu. Snaím se to omezit alespoň pár dní před kontrolou u doktora, přiznává.
Lékaře ovem neoklame. Stačí kromě klasického cukru změřit i hodnotu tzv. glykovaného hemoglobinu. A hned mají jasno. Glykovaný hemoglobin, kterému se někdy také říká dlouhý cukr, jim ukáe, jaká byla průměrná hodnota krevního cukru za posledních dva měsíce.
Jetě více pak prozradí hodnoty z glukometru přístroje, do něj diabetici vkládají kapku krve a pravidelně si zapisují výsledky do deníčku. Poznáme, jestli si pacient hodnoty vylepuje. Stačí stáhnout údaje z glukometru do počítače a hned vidíme graf, jak se cukr v uplynulém období pohyboval, říká doktor Prázný.
Glykovaný hemoglobin by zároveň měl být důleitým pomocníkem při hodnocení léčebných pokroků. Kadému pacientovi by měl lékař stanovit jeho individuální léčebný cíl a spolu s pacientem hledat takové monosti léčby, které budou nejlépe tyto cíle naplňovat, popisuje docent Prázný. Pokud se nedaří cíle plnit, měli by zasáhnout.
Problémem, s ním se diabetici také potýkají, jsou nesnáze při kadodenním uívání léků. Lidé často zapomenou, léčba se přeruí, potom opět nastartuje Byli bychom straně rádi, aby měl pacient vyrovnanou hladinu cukru. Ale ádnou takovou léčbu nemáme. Máme jen léky, které mají různá rizika hypoglykémie, vysvětluje lékař s tím, e glykémii navíc výrazně ovlivňuje i to, co pacient právě dělá. Pacient si můe píchat pořád stejnou dávku inzulínu. Ale jednou sedí doma u televize a v těle mu zůstává hodně cukru. A jindy jde okopávat zahradu a cukr spálí. Proto není hladina cukru v krvi nikdy stálá.
Pokud tedy pacient uije lék, ale zapomene přitom jíst, nebo má velký energetický výdaj, riziko hypoglykémie se zvyuje. Pokud naopak na lék zapomene, bude leet na gauči a sem tam si zobne suenku, cukr se v těle hromadí. Ani jedno není ideální stav.
Naději ale dávají nové inzulínové léky. Od září mají ale četí pacienti k dispozici nový inzulínový lék, u něj se inzulín uvolňuje postupně a tím se minimalizuje riziko hypoglykémií. U pacientů, kteří tyto léky dostali, takřka o polovinu poklesly hypoglykemické příhody, vysvětluje lékař.
Nová generace inzulínu se toti podává předplněným injekčním perem. Po aplikaci se pacientovi vytváří v podkoí jakési depo, které inzulin uvolňuje pozvolna po dobu 24 hodin. Pacient tak nemusí stále řeit kompromis mezi svým léčebným cílem a rizikem hypoglykémie, jako při klasické léčbě. Léčba by mohla být pro pacienta příjemnějí i proto, e dávka inzulínu v peru je třetinová. Není tedy potřeba uívat tak velké mnoství léku, jako tomu bylo dosud, říká docent.
Nedávné vývoje v léčbě cukrovky zároveň dokázaly, e inzulín zdaleka není řeení jen pro těké diabetiky. Naopak. Dříve se lékaři zaměřovali hlavně na pacienty, u nich se u objevily potíe souvisící s cukrovkou. Nyní odborníci doporučují zahájit léčbu inzulínem dříve a neponechávat pacienty na prácích v situaci, kdy tato léčba nijak nepřispívá k dosaení jejich léčebných cílů. Zjistilo se, e intenzivní léčba cukrovky, pokud s ní začneme hned v počátku nemoci, oddaluje vznik komplikací, jako jsou slepota, nemoci srdce a ledvin nebo nutné amputace dolních končetin.
Výhodu spatřují odborníci i ve skutečnosti, e nový lék je právě na bázi inzulínu. Pacientovi jednodue doplní hormony, které lidské tělo normálně produkuje, pouze diabetikům chybí. Nemusí tak v lécích přijímat cizorodé látky.
Léčba se vyvíjí nepřetritě. Proto se u lékaře ptejte na novinky a nestyďte se klást otázky. Jde přece o vae zdraví. Neléčený diabetes můe sníit délku ivota a o 20 let.
Diabetem trpí přes milion Čechů. Více ne čtvrtina o své nemoci neví
Kadý den u nás přibyde zhruba 55 nových diabetiků
Kadý den následkům diabetu podlehne přes 60 lidí v Česku
Očekávaná délka ivota se u diabetiků sniuje o 20 let (diabetes 1. typu), případně 10 let (diabetes 2. typu)
Při správné léčbě mají lidé s diabetem naději na podobně dlouhý ivot jako zbytek populace.
Na světě nyní ije na 370 milionů diabetiků. Z nich jen polovina o své nemoci ví a jen čtvrtina se dostane k léčbě.
Více ne polovina Čechů s diabetem 2. typu nedosahuje svých léčebných cílů
Autor: editor
Vloeno: 30.3.17
Vá psí miláček je vám nade ve, ale ty věčné problémy
s chlupy po bytě, těch byste se docela ráda zbavila. Línání se zpravidla
objevuje na jaře,...
Celý článek
Irové oslavují den svatého Patrika několikadenním festivalem,
který započne 17. března, datem které symbolizuje Patrikovo úmrtí.
Věděli jste vak,...
Celý článek
MINT: Prague Fashion Market oslaví své výročí na prestiní
adrese v centru Prahy. Kampus Hybernská, to jsou úasné multifunkční
prostory vzdálené...
Celý článek
Na to, abyste vypadala na fotkách skvěle, nepotřebujete
speciální filtry ani úpravy v počítači. Se správným líčením vás
objektiv nezaskočí v ádné...
Celý článek