Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 8.12.2023
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

HLÍDÁTE SVOU CUKROVKU?

Podle oficiálních statistik nedodržuje každý druhý český cukrovkář své individuální léčebné cíle. Někteří svůj léčebný cíl vlastně ani neznají.

Podle odborníků by je však měl každý diabetik na lékaři vyžadovat. A ptát se na pokroky v léčbě. Ta prošla v posledních letech ohromnými změnami. Nová generace inzulínů totiž umožňuje hlídat hladinu cukru v krvi mnohem efektivněji a komfortněji a navíc významně snižuje riziko hypoglykémie. Nové inzulíny tak mohou výrazně usnadnit léčbu pacientů, kteří dosud svou cukrovku léčili pouze prášky.

Individuální léčebné cíle by měly být spolu s dietou základními pilíři každého cukrovkáře. „Každý pacient je totiž unikátní a nemoc se u něj projevuje jinak,“ vysvětluje docent Martin Prázný, přední český diabetolog, proč je kladen takový důraz na individuální léčbu.

Dlouhý cukr vás prozradí

Zejména s dietou má většina nemocných velký problém. Lékaři mají zkušenost, že naprostá většina pacientů dietní nařízení nedodržuje. Bohužel se tak vystavují vysokému riziku, že jejich léčba nebude účinná. Dosvědčí to i Vladimír, 63 letý vědec, který cukrovkou trpí už 10 let. „Dodržovat dietu se mi moc nedaří. Sladkému neodolám, stejně jako skleničce alkoholu. Snažím se to omezit alespoň pár dní před kontrolou u doktora,“ přiznává.

Lékaře ovšem neoklame. Stačí kromě klasického cukru změřit i hodnotu tzv. glykovaného hemoglobinu. A hned mají jasno. Glykovaný hemoglobin, kterému se někdy také říká „dlouhý cukr“, jim ukáže, jaká byla průměrná hodnota krevního cukru za posledních dva měsíce.

Ještě více pak prozradí hodnoty z glukometru – přístroje, do nějž diabetici vkládají kapku krve a pravidelně si zapisují výsledky do deníčku. „Poznáme, jestli si pacient hodnoty vylepšuje. Stačí stáhnout údaje z glukometru do počítače a hned vidíme graf, jak se cukr v uplynulém období pohyboval,“ říká doktor Prázný.

Glykovaný hemoglobin by zároveň měl být důležitým pomocníkem při hodnocení léčebných pokroků. „Každému pacientovi by měl lékař stanovit jeho individuální léčebný cíl a spolu s pacientem hledat takové možnosti léčby, které budou nejlépe tyto cíle naplňovat,“ popisuje docent Prázný. Pokud se nedaří cíle plnit, měli by zasáhnout.

Cukr na horské dráze

Problémem, s nímž se diabetici také potýkají, jsou nesnáze při každodenním užívání léků. Lidé často zapomenou, léčba se přeruší, potom opět nastartuje… „Byli bychom strašně rádi, aby měl pacient vyrovnanou hladinu cukru. Ale žádnou takovou léčbu nemáme. Máme jen léky, které mají různá rizika hypoglykémie,“ vysvětluje lékař s tím, že glykémii navíc výrazně ovlivňuje i to, co pacient právě dělá. „Pacient si může píchat pořád stejnou dávku inzulínu. Ale jednou sedí doma u televize a v těle mu zůstává hodně cukru. A jindy jde okopávat zahradu a cukr spálí. Proto není hladina cukru v krvi nikdy stálá.“

Pokud tedy pacient užije lék, ale zapomene přitom jíst, nebo má velký energetický výdaj, riziko hypoglykémie se zvyšuje. Pokud naopak na lék zapomene, bude ležet na gauči a sem tam si zobne sušenku, cukr se v těle hromadí. Ani jedno není ideální stav.

Nová generace léků

Naději ale dávají nové inzulínové léky. „Od září mají ale čeští pacienti k dispozici nový inzulínový lék, u nějž se inzulín uvolňuje postupně a tím se minimalizuje riziko hypoglykémií. U pacientů, kteří tyto léky dostali, takřka o polovinu poklesly hypoglykemické příhody,“ vysvětluje lékař.

Nová generace inzulínu se totiž podává předplněným injekčním perem. Po aplikaci se pacientovi vytváří v podkoží jakési depo, které inzulin uvolňuje pozvolna po dobu 24 hodin. Pacient tak nemusí stále řešit kompromis mezi svým léčebným cílem a rizikem hypoglykémie, jako při klasické léčbě. „Léčba by mohla být pro pacienta příjemnější i proto, že dávka inzulínu v peru je třetinová. Není tedy potřeba užívat tak velké množství léku, jako tomu bylo dosud,“ říká docent.

S inzulinem začněte co nejdříve

Nedávné vývoje v léčbě cukrovky zároveň dokázaly, že inzulín zdaleka není řešení jen pro těžké diabetiky. Naopak. Dříve se lékaři zaměřovali hlavně na pacienty, u nichž se už objevily potíže souvisící s cukrovkou. Nyní odborníci doporučují zahájit léčbu inzulínem dříve a neponechávat pacienty „na prášcích“ v situaci, kdy tato léčba nijak nepřispívá k dosažení jejich léčebných cílů. Zjistilo se, že intenzivní léčba cukrovky, pokud s ní začneme hned v počátku nemoci, oddaluje vznik komplikací, jako jsou slepota, nemoci srdce a ledvin nebo nutné amputace dolních končetin.

Výhodu spatřují odborníci i ve skutečnosti, že nový lék je právě na bázi inzulínu. Pacientovi jednoduše doplní hormony, které lidské tělo normálně produkuje, pouze diabetikům chybí. Nemusí tak v lécích přijímat cizorodé látky.

Léčba se vyvíjí nepřetržitě. Proto se u lékaře ptejte na novinky a nestyďte se klást otázky. Jde přece o vaše zdraví. Neléčený diabetes může snížit délku života až o 20 let.

Věděli jste, že…

• Diabetem trpí přes milion Čechů. Více než čtvrtina o své nemoci neví

• Každý den u nás přibyde zhruba 55 nových diabetiků

• Každý den následkům diabetu podlehne přes 60 lidí v Česku

• Očekávaná délka života se u diabetiků snižuje o 20 let (diabetes 1. typu), případně 10 let (diabetes 2. typu)

• Při správné léčbě mají lidé s diabetem naději na podobně dlouhý život jako zbytek populace.

• Na světě nyní žije na 370 milionů diabetiků. Z nich jen polovina o své nemoci ví a jen čtvrtina se dostane k léčbě.

• Více než polovina Čechů s diabetem 2. typu nedosahuje svých léčebných cílů


Autor: editor
Vloženo: 30.3.17

PSÍ CHLUPY? NEMUSÍ BÝT PO CELÉM BYTĚ!

Váš psí miláček je vám nade vše, ale ty věčné problémy s chlupy po bytě, těch byste se docela ráda zbavila. Línání se zpravidla objevuje na jaře,...
Celý článek

OSLAVTE DEN SV. PATRIKA IRSKOU TRADICÍ

Irové oslavují den svatého Patrika několikadenním festivalem, který započne 17. března, datem které symbolizuje Patrikovo úmrtí. Věděli jste však,...
Celý článek

MINT: PRAGUE FASHION MARKET 20

MINT: Prague Fashion Market oslaví své výročí na prestižní adrese v centru Prahy. Kampus Hybernská, to jsou úžasné multifunkční prostory vzdálené...
Celý článek

JAK BÝT KRÁSNÁ NA FOTKÁCH?

Na to, abyste vypadala na fotkách skvěle, nepotřebujete speciální filtry ani úpravy v počítači. Se správným líčením vás objektiv nezaskočí v žádné...
Celý článek