Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 22.5.2022
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

ERGONOMIE U POČÍTAČE OVLIVŇUJE ZDRAVÍ

Práce u počítače je už dnes nutná pro většinu z nás, mnozí u něj dokonce tráví celou pracovní dobu. Dlouhodobé nevhodné sezení a natočení těla i hlavy se negativně projevuje bolestmi zad, očí i hlavy. Znáte hlavní ergonomické zásady?

Zásadní je správné držení těla

Při práci u počítače je kromě namáhání zraku nejhorší dlouhé prodlévání v jedné pozici. A když je špatná a nadměrně zatěžuje některé skupiny svalů, nemůže to dopadnout jinak než zatuhlou šíjí, zkráceným svalstvem a bolestmi pohybového aparátu. Když si budujete své pracovní místo, mějte na mysli základní zásady.

Především si vyberte dobrou židli, která vám umožní dobrou oporu zad včetně zachování přirozeného prohnutí páteře. Chodidla by měla být dobře opřena o podlahu, kyčle a kolena ideálně v pravém úhlu. Lokty by měly volně spočívat u těla, rovněž v pravoúhlém nastavení. Ramena by měla být volná, hlava v neutrální pozici. Tomu přispívá i správná výška stolu. Horní hrana monitoru by měla být ve výši vašich očí a zápěstí v přímce s předloktím.

Věnujte pozornost výběru klávesnice a myši

Správný úhel zápěstí při psaní vás může uchránit nepříjemných bolestí, ale také možného rozvoje onemocnění karpálním tunelem. Myš používáte při práci ještě častěji než klávesnici, málokdo z nás se u počítače věnuje dlouhému psaní. Proto si myš vybíráme tak, aby správně podpírala dlaň, nikde nic netlačilo, dobře se ovládala. Myš může být s kabelem i bezdrátová, hlavně se ale soustřeďte na to, jestli má dobrou velikost, abyste dosáhli na všechna tlačítka bez napínání prstů. Myš se musí dobře pohybovat po podložce a pokud jste levák, měla by mít možnost přeprogramování tlačítek.

Klávesnice mnoho možností na výběr neskýtá, minimálně si ale můžete pořídit opěrku pro zápěstí. Existují ale i klávesnice, které jsou různě zakřiveny tak, aby při používání zůstaly prsty i zápěstí v přirozené poloze. Pomůže vám i správné rozmístění kláves pro rychlé ovládání, které nejčastěji používáme. Díky tomu se může snížit frekvence použití, neboli se ke zvolenému cíli dostanete s menším počtem kliků nebo stisknutí klávesy. To samo o sobě sníží napětí svalů a šlach na rukou. Pro hodně časté používání klávesnice, tedy když hodně a často píšete, zvažte použití tzv. rozdělené klávesnice. Možná si na ni budete chvíli zvykat, vašim rukám to ale určitě uleví.

Tip pro vás

Můžete vyzkoušet ergonomickou klávesnici a myš z bezdrátové sady Sculpt Ergonomic Keyboard a Sculpt Ergonomic Mouse, kterou můžete využívat s notebookem i tabletem. Při psaní na dělené klávesnici se ruce nacházejí v uvolněné poloze a měkká opěrka dlaně poskytuje oporu pro zápěstí. Vypouklý tvar klávesnice koriguje postavení zápěstí, tvar myši je také navržen pro maximální pohodlí.

GALERIE

GalerieGalerie


Autor: editor
Vloženo: 3.4.15

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek