Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 12.12.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZE A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronick˜ Miminko zakoup˜te zde
Elektronick˜ Auto4drive zakoup˜te zde

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ PŘIPADÁ NA 7. DUBEN

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlašuje každoročně 7. duben Světovým dnem zdraví. Letos je jeho hlavním tématem otázka palčivá i pro nás. Týká se totiž nemocí přenášených kl횝aty, komáry a dalšími biologickými vektory.

V našem prostředí je osvětová kampaň spojená s touto problematikou zaměřená především na lymeskou boreliózu a kl횝ovou encefalitidu. Připojil se k ní i Státní zdravotní ústav a ÚZIS.

Nejlepší ochranou proti onemocnění těmito zákeřnými chorobami je v případě kl횝ové encefalitidy očkování, v případě boreliózy si budete muset vystačit s prevencí ve formě repelentu, prohlídky kůže, správného odstranění klíštěte a návštěvy lékaře ve správnou chvíli. O podrobnější informace jsme požádali MUDr. Markétu Dyrhonovou, primářku infekčního oddělení Nemocnice Mělník.

Lymeská borrelióza (LB) je v České republice nejčastějším onemocněním přenášeným kl횝aty. Jedná se o infekční chorobu bakteriálního původu. „Pokud se vytvoří v místě přisátí klíštěte zarudnutí, je třeba vyhledat lékaře a situaci řešit co nejdříve. Včasný záchyt a rozpoznání prvního stadia LB však komplikuje fakt, že se v téměř polovině případů skvrna nevytvoří,“ konstatuje MUDr. Markéta Dyrhonová. Někteří nemocní si ani nevzpomínají na to, že klíště měli – to totiž může po sání samo odpadnout, aniž by si ho člověk všiml. První dvě vývojová stádia klíštěte (larva a nymfa) mají velikost 1 mm, jsou tedy snadno přehlédnutelná. „Perspektiva úplného uzdravení je závislá na stádiu onemocnění. Pohybuje se mezi 90 % u akutních lokalizovaných forem po 30 % u chronických forem onemocnění,“ dodává MUDr. Markéta Dyrhonová.

Dalším častým onemocněním přenášeným kl횝aty na našem území je středoevropská kl횝ová encefalitida. Virus, který je přenášen infikovaným klíštětem během krátké doby, proniká do mízních uzlin, kde se rozmnoží a poté putuje do různých částí a orgánů v těle. Nejvíce škody může přitom napáchat v nervové tkáni. „Zdravotní následky mohou způsobit dlouhodobou pracovní neschopnost až invaliditu a výrazně tak snížit kvalitu života nemocného. Pracovní neschopnost se běžně pohybuje mezi 3 a 6 měsíci,“ doplňuje MUDr. Dyrhonová.

Víte, kdy jít k lékaři?

„Pokud se v místě po přisátí klíštěte vytváří třetí den zarudnutí o velikosti pětikoruny nebo větší, je třeba co nejrychleji navštívit praktického lékaře nebo infekční ambulanci a dle potřeby zahájit antibiotickou léčbu. Klíčové je včasné nasazení antibiotik,“ uvedla MUDr. Markéta Dyrhonová, primářka infekčního oddělení Nemocnice Mělník.

Sluníčko nás láká do přírody a kl횝atům se po mírné zimě daří lépe než v minulých letech. Než se vydáte na procházku nebo si půjdete zaběhat, nezapomeňte na repelent a po návratu prohlédněte kůži i oděv, zda jste si nakaženého parazita nepřinesli s sebou domů.


Autor: editor
Vloženo: 7.4.14

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MَE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvl᚝ když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek