Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 19.10.2021
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

VÍTE, KDE ČÍHÁ NAKAŽENÉ KLÍŠTĚ?

Mírná zima, brzké jaro, vysoké teploty, málo deštivých dnů. Pro klíšťata klima jako stvořené. Dá se čekat, že se přemnoží? A budou nakažená, takže znamenají hrozbu pro naše zdraví? Zeptali jsme se odborníků, kteří stojí za mapovým portálem, na němž se dozvíte víc.

Kdy začíná sezona

RNDr. Pavla Švece, Ph.D. z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Mgr. Václava Höniga z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity jsme se zeptali, jak to letos s klíšťaty vypadá.

„Nadprůměrné teploty a málo srážek jsou podmínky, které obecně klíšťatům i jejich hostitelům svědčí. V tomto ohledu tedy můžeme počítat s tím, že letos začnou být klíšťata dříve aktivní a tím budou mít také více času pro přisátí na jejich hostitele,“ říká RNDr. Pavel Švec, Ph.D.

obrazek

Sezona klíšťat většinou začíná přibližně v březnu a končí v listopadu. Hlavním regulátorem ovšem není kalendář, ale teplota – jako hraniční teplota pro aktivaci klíšťat se udává 5–9° C. V některých případech lze ale i u nás ve střední Evropě najít aktivní klíšťata i v zimních měsících. Klíšťata žijí přibližně 3–6 let a během této doby sají krev jen třikrát – před přechodem do dalšího vývojového stadia.

Kolektiv vědců z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vytvořil několik prostorových modelů zobrazujících aktivitu klíšťat podle sezóny, pravděpodobnost jejich nákazy virem klíšťové encefalitidy či spirochétami lymeské boreliózy. Modely jsou pak publikovány prostřednictvím webových map na adrese: http://gis.vsb.cz/klistata, kde se s nimi mohou čtenáři blíže seznámit a vyhledat si riziko pro jednotlivé oblasti.

Jak je to s přenášením nákazy?

„Co se týče případů klíšťaty přenášených onemocnění, tak tradičně nejvyššího počtu případů klíšťové encefalitidy je dosahováno v Jihočeském kraji a v poslední době narůstá počet případů tohoto onemocnění i v kraji Vysočina. V Moravskoslezském regionu je to zejména okres Opava, kde jsou pro klíšťata vhodné vegetační podmínky – listnaté a smíšené porosty, které jsou zejména na podzim navštěvovány houbaři. K ohroženějším patří také níže položené oblasti Jeseníků,“ shrnuje situaci v ČR Mgr. Václav Hönig.

obrazek

V České republice je promořenost klíšťat patogeny v podstatě dlouhodobě na stejné úrovni. V případě viru klíšťové encefalitidy přibližně do 1 %, v případě původce lymeské boreliózy přibližně 10 % u nymfálního stadia a 20–30 % u dospělého stadia klíštěte. Počet případů klíšťové encefalitidy postupně narůstá od sedmdesátých let.

Důkladná prohlídka může zabránit nákaze

Po návratu z vycházek je důležité se vždy důkladně prohlédnout a klíště okamžitě odstranit. S délkou sání klíštěte totiž významně roste pravděpodobnost přenosu patogenů. Místo přisátí by se mělo dezinfikovat (běžnou dezinfekcí z lékárničky), klíště odstranit ať již kýváním nebo vytáčením (na směru nezáleží) a místo opět dezinfikovat. Nebude od věci poznamenat si datum, kdy jste klíště objevili a místo přisátí alespoň po dva týdny sledovat, zda se neobjevuje nějaká reakce.


Autor: editor
Vloženo: 31.3.14

PSÍ CHLUPY? NEMUSÍ BÝT PO CELÉM BYTĚ!

Váš psí miláček je vám nade vše, ale ty věčné problémy s chlupy po bytě, těch byste se docela ráda zbavila. Línání se zpravidla objevuje na jaře,...
Celý článek

OSLAVTE DEN SV. PATRIKA IRSKOU TRADICÍ

Irové oslavují den svatého Patrika několikadenním festivalem, který započne 17. března, datem které symbolizuje Patrikovo úmrtí. Věděli jste však,...
Celý článek

MINT: PRAGUE FASHION MARKET 20

MINT: Prague Fashion Market oslaví své výročí na prestižní adrese v centru Prahy. Kampus Hybernská, to jsou úžasné multifunkční prostory vzdálené...
Celý článek

JAK BÝT KRÁSNÁ NA FOTKÁCH?

Na to, abyste vypadala na fotkách skvěle, nepotřebujete speciální filtry ani úpravy v počítači. Se správným líčením vás objektiv nezaskočí v žádné...
Celý článek