Je vám přes padesát a máte pocit, e pro zaměstnavatele nejste důleití? V České republice je to běné u větiny zaměstnavatelů. Pouze 13 % z nich má nějaké plány ohledně udrení starích zaměstnanců a zaměstnankyň a 89 % zaměstnavatelů nemá ádnou strategii náboru lidí 50+.
S ohledem na sílící demografický trend stárnutí populace a na právě probíhající důchodovou reformu je přitom téma starích pracovníků a pracovnic velmi aktuální. Navíc age management se netýká jenom tohoto segmentu pracovní síly. Ideálně se jedná o řízení věkové diverzity a mezigeneračních vztahů na pracoviti obecně.
Do České republiky přichází letos poprvé s cílem podpořit kvalitní věkový management soutě Active Ageing Awards: All Generations at Work (Aktivní stárnutí: Vechny generace na pracoviti).
Nina Bosničová z Gender Studies, o.p.s., k age managementu říká: Různorodé pracovní týmy pracují efektivněji a inovativněji. Pokud je vem členům a členkám týmu kolem třiceti, je málo pravděpodobné, e budou řeení problémů hledat velmi odlinými způsoby, a je tedy otázka, zda to řeení, na které nakonec přijdou, bude optimální. ivotní i pracovní zkuenosti starího kolegy či kolegyně mohou s sebou přinést nový uhel pohledu na věc, či odvrátit nebo oslabit rizikové chování. Navíc firma, která dokáe ocenit a správně vyuít i starí zaměstnance a zaměstnankyně (tedy nemá sklony zbavovat se jich výpovědí nebo návrhem odchodu do předčasného důchodu) můe výrazně uetřit na nákladech. Výzkumy navíc ukazují, e starí pracovníci a pracovnice mají vysokou míru loajality vůči zaměstnavateli a ani s obávanými absencemi ze zdravotních důvodů to není tak vyhrocené, jak se často stereotypně domníváme.
Zaměstnavatelé v ČR jsou často přesvědčeni, e jejich firemní politika, kultura a praxe, co se věku týká, je neutrální (a proto nediskriminační) a toto vnímají jako chvályhodný přístup. Také ale přiznávají, e při rekrutaci do týmu preferují mladí kandidáty a kandidátky, i kdy zároveň uvádějí, e si dávají pozor, aby nevyhodili zaměstnance a zaměstnankyně těsně před důchodovým věkem.
Příkladů dobré firemní praxe v oblasti age managementu je zatím v ČR spíe méně a věnují se hlavně skupině 50+. Z Česka je moné uvést např. program Seniority firmy koda auto, Klub TI en firmy TI Automotive nebo právě se rozjídějící program Sova České spořitelny. Hodně aktivní v oblasti řízení starích zaměstnanců a zaměstnankyň je i UniCredit Bank.
Inspirací pro firmy působící v ČR můe být třetí ročník soutěe Active Ageing Awards: All Generations at Work, otevřený v rámci letoního Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity poprvé i českým firmám. Jedná se o ocenění, které má za cíl veřejně ocenit zaměstnavatele ze soukromé sféry, ale i veřejného sektoru, kteří uplatňují principy mezigenerační spolupráce ve strategii řízení lidských zdrojů, předevím v oblasti udrení a znovuzaměstnávání osob ve věku nad padesát let.
Autor: editor
Vloeno: 31.7.12
Vá psí miláček je vám nade ve, ale ty věčné problémy
s chlupy po bytě, těch byste se docela ráda zbavila. Línání se zpravidla
objevuje na jaře,...
Celý článek
Irové oslavují den svatého Patrika několikadenním festivalem,
který započne 17. března, datem které symbolizuje Patrikovo úmrtí.
Věděli jste vak,...
Celý článek
MINT: Prague Fashion Market oslaví své výročí na prestiní
adrese v centru Prahy. Kampus Hybernská, to jsou úasné multifunkční
prostory vzdálené...
Celý článek
Na to, abyste vypadala na fotkách skvěle, nepotřebujete
speciální filtry ani úpravy v počítači. Se správným líčením vás
objektiv nezaskočí v ádné...
Celý článek