Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 20.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

PLYNOVÉ LAMPY ZNOVU OSVĚTLUJÍ PRAHU

Je tomu již 164 let, kdy se v naší zemi poprvé rozsvítily plynové lampy. Tato dnes především romanticky působící forma osvětlení se vrátila znovu i do Prahy. Historické jádro Prahy osvětluje asi 700 plynových lamp, například v ulicích Nerudova, Železná, Celená, Rytířská, Hlavsova, Jilská a Karlova, na Malém náměstí, v části Staroměstského náměstí, Uhelného trhu i jinde.

Karlův most i Královská cesta

Od konce loňského roku svítí bílým plynovým světlem i lucerny na Karlově mostě. Je tak dnes jediným mostem na světě, který osvětlují plynové lampy. Lucerny dnes svítí na celé Královské cestě, kterou jezdili čeští králové ze svého dvora na místě současného Obecního domu na Pražský hrad. Na rok 2012 se připravuje rekonstrukce historického osmiramenného kandelábru v Loretánské ulici. Uvažuje se také o zámeckých schodech, ulici Na Kampě či Velkopřevorském náměstí.

Počátky plynového osvětlení v Praze

V Praze se plynové lampy poprvé objevily v roce 1847. Koncem 19. století začala plynové osvětlení vytlačovat elektrická energie, tisíce plynových lamp ovšem svítily v pražských ulicích ještě ve 40. letech minulého století. Ve velkém byly likvidovány a nahrazovány elektrickými ve druhé polovině 20. století. Jako poslední byly koncem dubna 1985 převedeny na elektřinu osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. V průběhu doby se ale názory na osvětlení opět změnily a pýchu na vyspělou techniku vystřídala částečná nostalgie.

Lampáři stále existují

Rozžíhání, zhasínání a běžnou údržbu zajišťovali v minulosti profesionální lampáři, kteří pravidelně ráno a večer obcházeli lampy ve svěřeném úseku. Dnes se lampy rozsvěcují automaticky, ale v době adventu chodí Celetnou ulicí a po Ovocném trhu lampář v dobovém obleku a lucerny rozsvěcí ručně, hlavně pro potěchu turistů. V návaznosti na obnovu plynových lamp byl v roce 2004 příznivci plynového světla založen Cech lampářů.

Berlín vede

Bezkonkurenčně největší počet plynových lamp v provozu je v západní části Berlína, téměř 40 tisíc. Plyn ale využívají k osvětlení i další německá města, např. Düsseldorf, Drážďany, či Lipsko. „Také historický Londýn osvětluje z velké části plyn, především prostranství před Buckinghamským palácem, okolí Clarence House, dále Green park nebo známý Hyde park. Pozadu nezůstávají britská města York a Horsham, ale ani irský Dublin. Plynové lampy svítí v historickém centru chorvatského Záhřebu, v EuroDisney parku či Štrasburku ve Francii i v polském Krakově,“ říká viceprezident Cechu lampářů Jan Žákovec.

Okénko do historie

Za kolébku plynárenství je označována Anglie a za počátek plynárenství rok 1813. Ten večer byly na Westminsterském mostě v Londýně rozžaty první plynové lampy. Od té doby se veřejné osvětlení plynem pravidelně používalo. Prvním městem na světě, které využívalo pro osvětlení zemní plyn, se stal v roce 1823 New York.

Zdroj: Česká plynárenská unie


Autor: editor
Vloženo: 19.9.11

PSÍ CHLUPY? NEMUSÍ BÝT PO CELÉM BYTĚ!

Váš psí miláček je vám nade vše, ale ty věčné problémy s chlupy po bytě, těch byste se docela ráda zbavila. Línání se zpravidla objevuje na jaře,...
Celý článek

OSLAVTE DEN SV. PATRIKA IRSKOU TRADICÍ

Irové oslavují den svatého Patrika několikadenním festivalem, který započne 17. března, datem které symbolizuje Patrikovo úmrtí. Věděli jste však,...
Celý článek

MINT: PRAGUE FASHION MARKET 20

MINT: Prague Fashion Market oslaví své výročí na prestižní adrese v centru Prahy. Kampus Hybernská, to jsou úžasné multifunkční prostory vzdálené...
Celý článek

JAK BÝT KRÁSNÁ NA FOTKÁCH?

Na to, abyste vypadala na fotkách skvěle, nepotřebujete speciální filtry ani úpravy v počítači. Se správným líčením vás objektiv nezaskočí v žádné...
Celý článek