Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 20.8.2019
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

JAK DOCÍLIT FYZICKÉ I DUŠEVNÍ POHODY? ODPOVĚĎ NABÍZÍ FESTIVAL EVOLUTION

Zná to každá žena. Občas se prostě necítíme ve své kůži a ve většině případů za to můžou hormony, přemíra stresu nebo jen nedostatek spánku či...
Celý článek

DĚTSKÁ OBEZITA TRÁPÍ RODIČE

Více jak dvě třetiny českých rodičů, kteří mají jedno či víc dětí mladších osmnácti let, souhlasí s názory odborníků, jež upozorňují na alarmující výskyt obézních dětí. Pětina rodičů, kteří mají jedno či více dětí mladší 18 let, uvádí, že jejich dítě obezitou či výraznou nadváhou trpí. Ukázalo to exkluzivní šetření společnosti SANEP, které poukazuje na alarmující růst obezity dětí v naší populaci.

Třetina rodičů má vážné obavy o zdraví dětí

Tito rodiče uvádějí v průzkumu, že aktuální váha jejich potomků u nich vyvolává vážné obavy o jejich zdraví. Šestina dětí pak byla díky svým nadbytečným kilogramům nucena podstoupit návštěvu u lékaře či specialisty na výživu.

Z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP rovněž vyplývá, že více jak třetina rodičů je přesvědčena, že jejich děti se svými nadbytečnými kilogramy trápí a objevuje se u nich deprese, nízké sebevědomí nebo jiné psychické obtíže. Z hlediska vzniku dětské obezity lze za závažné považovat rovněž příčiny, které dospělí v souvislosti s obezitou či nadváhou svého potomka udávají, a sice lenost a přejídání, které se s přehledem umístily před genetickými predispozicemi či rodinným životním stylem.

Rodiče jsou si nezdravého životního stylu svých dětí vědomi

Samotní rodiče a jejich praktické zkušenosti tak potvrdily obecně udávané faktory, které mají dle lékařů na dětskou obezitu největší vliv, a to nezdravá strava, špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Jedná se tedy o příčiny, které rodiče mohou ovlivnit a na které by měli maximálně dbát.

Nicméně téměř polovina českých rodičů zdravý životní styl ignoruje. V šestině případů pak dospělí u svých potomků žádnou ze zásad zdravého životního stylu ani v nejmenším neprosazují. A to navzdory všeobecnému přesvědčení, že drtivá většina rodičů ví, jakým způsobem určit, zda je jejich potomek obézní.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 22. – 31. července 2011 v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů na vybrané skupině 11.370 otázaných, kteří mají jedno či více dětí mladší 18 let.

Chybí vhodné vzory

Z hlediska dětské obezity lze označit za neméně znepokojující zjištění, že 48,7 % rodičů, kteří mají jedno či více dětí mladší 18 let, nejde svým ratolestem v oblasti zdravého životního stylu příkladem. A to zejména s ohledem na fakt, že nezdravý životní styl je jednou z hlavních příčin obezity nejen dětí, ale i dospělých.

Více jak čtvrtina respondentů (26,6%) se obává, že aktuální váha jejich potomka překročila hranici únosnosti a stává se pro zdraví jejich potomka nebezpečnou. Dětskou obezitu provází řada zdravotních rizik a onemocnění jako vysoký krevní tlak, zhoršení funkcí pohybového aparátu či mnohonásobně vyšší náchylnost k různým druhům rakovinného bujení.

Může za to lenost a přejídání

Za hlavní příčiny obezity u svých potomků uvedlo nejvíce respondentů (23,3%) lenost a s mírným odstupem přejídání (21,3%). Tyto důvody pak lze s ohledem na fakt, že se jedná o příčiny, které si rodiče uvědomují a které mohou relativně snadno ovlivnit, považovat za zarážející. Genetické dispozice udává jako důvod obezity svého potomka 16,7% respondentů a rodinný životní styl pouhých 8,7% dotázaných. Všechny zmíněné faktory jsou pak příčinou obezity svých dětí dle mínění 23,3% respondentů.


Autor: editor
Vloženo: 1.9.11

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek