Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 8.12.2023
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

TCHÝNĚ: KAMARÁDKA DO DEŠTĚ NEBO NOČNÍ MŮRA?

S vytouženým prstýnkem, domkem na okraji města a rodinným životem, o kterém jste s partnerem již několik let snili, přichází do vašeho každodenního hospodaření také nové (nezvané) osoby – jeho příbuzní. Tou nejméně oblíbenou členkou party je díky hororovým historkám vašich kamarádek a mnoha americkým filmům právě tchýně. Můžeme mít štěstí na pohodovou ženskou, ale i nepříjemnou konkurenci. Jak vnést do společného života trochu potřebné harmonie, čeho se vyvarovat a s jakými prototypy maminek partnera se můžete setkat?

„Mám problém s tchýní, která se nikdy nesmířila s tím, že jí syn dospěl a osamostatnil se. Bohužel mne nikdy nepřijala za jeho právoplatnou partnerku, přestože se velmi snažím vycházet jí vstříc a pomáhat. Rozdílné názory máme na všechno od receptu na svíčkovou po výchovu dětí a někdy mám pocit, že už na neustálé soupeření nemám sílu,“ stěžuje si na vyženěnou příbuznou jedna z účastnic diskusního fóra o vztazích. A rozhodně není sama. Zoufáte si taky?

Dvě osudové ženy – vy a ona

Pro začátek je potřeba si uvědomit, že vy a tchýně reprezentujete dvě nejdůležitější ženy v životě vašeho partnera. To už samo o sobě vyvolává jisté třecí plochy, které nicméně vůbec nemusí přinášet dlouhodobé konflikty, hádky a neshody, pokud je vůle ke spolupráci na obou stranách. Klíčová je samozřejmě také role partnera/syna, který by rozhodně neměl být k problematice laxní. Naopak by se měl snažit chápat složitost situace, zajímat se o názory obou stran a pokud možno stát po vašem boku. Každopádně je nejen z vaší strany, ale také z dalších dvou zúčastněných pozic potřebná značná dávka tolerance. V mnoha případech se musíte předzásobit také sloní porcí trpělivosti kombinovanou se špetkou asertivity.

Nutno dodat, že každý vztah snacha-tchýně je jedinečný a složený z mnoha individuálních faktorů. Přesto jsme se snažili identifikovat šest základních prototypů tchýní (maminka vašeho manžela může přitom zapadnat hned do více kategorií) a cest, jak s nimi naložit, aby byly vzájemné vztahy vyřešeny ke všeobecné spokojenosti. Koneckonců dobré vztahy s tchýní vám mohou poskytnout parťačku na úterní lekce pilates či ochotnou babičku na hlídání děti.

Tchýně diktátor

Asi nejobávanější a nejvíce komercializovaný typ matky vašeho druha. Je zvyklá komandovat nejen svého manžela a děti, ale celé široké příbuzenstvo, které je za ta léta již navyklé ji poslouchat. Ať už vám do sebemenšího detailu plánuje svatbu bez ohledu na vaše oponentury, autoritativně dohlíží nad domácími pracemi či vymýšlí jména pro potomky, ve všech případech nepřipouští absolutně žádný odpor z vaší strany. K tomu, abyste jí zabránila vést váš život ráznou rukou, budete potřebovat oporu partnera a dobrou strategii. Ideální taktikou je asertivní rezistence. Až bude tchýně zase komandovat při plánování rodinné oslavy, klidným hlasem jí odvěťte, že dané datum nepřichází v úvahu a vstřícně nabídněte alternativy. Na její názory ohledně zařízení vašeho interiéru či rozhodování, do které školy pošlete potomka, mile avšak rázně odvěťte, že si ceníte jejích rad, avšak rozhodla jste se pro jiné řešení, protože vám z takových a takových důvodů vyhovuje lépe.

Tchýně soudkyně

Do jisté míry odnož diktátora, avšak v perfekcionis­tičtějším vydání. Byla a je dokonalou manželkou, partnerkou, matkou, kuchařkou, hospodyní a předpokládá, že to ji opravňuje k tomu, aby řídila váš život a rozhodla, jak budete tyto role plnit do budoucna vy. To se týče třeba výběru dlaždiček do koupeny, víkendového jídelníčku i vašeho účesu. Zastává názor, že nebýt její obětavé pomoci, žila byste bezradně, ve špíně a dělala jedno špatné rozhodnutí za druhým. Řešení? Zaprvé se nestresujte. Jejímu přísnému oku stejně nikdy nevyhovíte, takže se rovnou přestaňte snažit tento nesplnitelný cíl naplnit. Uvědomte si, že její odsuzující postoj patrně pramení z vlastních problémů z minulosti, kdy sama někomu nebyla dost dobrá. Místo snah zavděčit se nebo snížení se na její úroveň a kritizování pro změnu jejích případných neúspěchů a problémů zkuste asertivnější metody. Pokud cítíte, že přichází další z útoků, změňte téma hovoru nebo na její posudek odpovězte vstřícně, ale dostatečně sebevědomě a dál se jím nezabývejte. Rozhodně se od ní nenechte vyprovokovat. Kritizuje-li vaši novou pohovku či vrstvu prachu za televizí, navrhněte příští setkání v jejím bytě či na neutrální půdě restaurace, ryje-li do vašich nových letních šatů, opačte, že ostatní vám je naopak nemohou vynachválit.

Další pokračování najdete v 2. díle.


Autor: Pavla Lokajová
Vloženo: 17.6.11

SVOBODNÁ A BEZ SEXU? BEJVÁVALO!

Slibně rozjetá kariéra, práce dlouho do noci, cestování po světě a parta rozesmátých kamarádek. Říkáte si, že toho chlapa vedle sebe vlastně ani...
Celý článek

KAMARÁDKA TCHÝNĚ - 2. DÍL

Bojovala s ní Jennifer Lopez v komedii Příšerná tchýně a možná i vám díky ní přibyla nějaká ta vráska na čele navíc. Ano, řeč je o mamince vašeho...
Celý článek

NAUČTE SE JEDNAT S PROBLEMATICKÝMI A NEPŘÍJEMNÝMI LIDMI

Jsou zkrátka všude. Nabručení v tramvajích, otrávení na úřadech, ve frontě u pokladny supermarketu či hned za vašimi dveřmi ve vedlejší kanceláři....
Celý článek

NEVÝHODY VZTAHU S ŽENATÝM MUŽEM

Říká se, že láska je slepá a nevybírá si. Může se tak vcelku jednoduše stát, že vaše city vzplanou k muži, který už byl předtím okroužkován jinou...
Celý článek