Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 2.12.2021
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

MALÁRIE V BOMBAJI

V největším indickém městě Bombaj (Mumbai) vypukla epidemie malárie. Turisticky vyhledávané město zaznamenalo v posledních dvou týdnech již téměř 9000 případů, a to přímo v centru města.

obrazek

Podrobnější informace o onemocnění malárií nám poskytl doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant Očkovacích center Avenier.

„Příčinou jsou zejména intenzivní stavební práce, které v centru probíhají. Podle místních obyvatel stavební firmy nerespektují nařízení o používání larvicidů bránících množení komárů ve stojaté vodě na staveništi,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Co je malárie

Malárie je horečnaté parazitární onemocnění způsobené jedním ze čtyř druhů prvoků rodu Plasmodium, kteří vyvolávají různě závažné typy onemocnění. Malárie se přenáší bodnutím samičky komára rodu Anopheles. Ročně onemocní malárií více než 10 tisíc evropských cestovatelů a 100 až 300 z nich na tuto nemoc umírá. Hlavním příznakem malárie je horečka. Typický malarický záchvat trvá několik hodin a má 3 fáze: třesavku, horečku a pokles horečky s pocením.

„Proti malárii zatím neznáme účinnou očkovací látku, proto je důležitá antimalarická chemoprofylaxe – preventivní užívání léků, důsledné použití účinných repelentů a ochrana před komářím bodnutím,“ radí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant Očkovacích center Avenier.

Kde na vás číhá nebezpečí onemocnění

Malárie se mimo Indii vyskytuje také v oblasti Střední a Jižní Ameriky, na karibském ostrově Hispaniola (Dominikánská republika a Haiti), v subsaharské Africe, Asii (včetně Jihovýchodní Asie a Středního Východu) a na některých tichomořských ostrovech. Před odjezdem do rizikové oblasti je vhodné poradit se s odborníky o možnostech ochrany. Lékaři největší sítě očkovacích center v ČR Avenier, které jsou současně i ambulancemi cestovní medicíny, cestovatelům rádi poradí, jaký druh ochrany je pro ně nejvhodnější po zvážení individuálního rizika u dané osoby. Kontakty na nejbližší očkovací centrum jsou uvedeny na www.ockovacicentrum.cz.


Autor: editor
Vloženo: 29.7.10

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek