Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 24.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

DOSPĚLÍ SNÁŠEJÍ NEŠTOVICE ŠPATNĚ

Plané neštovice patří k dětským onemocněním, která prodělá většina z nás. Méně se ví, že dospělí, kteří onemocní planými neštovicemi, je snášejí mnohem hůř než děti. Na otázky spojené s touto infekční nemocí nám odpověděla MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

Paní primářko, co způsobuje onemocnění neštovicemi?

Plané neštovice, neboli varicella, je virové onemocnění způsobené virem, který se nazývá varicella zoster virus a patří mezi herpetické viry. Onemocnění vzniká při první nákaze tímto virem, který potom dále přežívá v těle a při jeho reaktivaci vzniká onemocnění zvané pásový opar. Znamená to tedy, že obě nemoci jsou příbuzné a způsobené jedním a tím samým virem.

Projevuje se jen vyrážkou?

Inkubační doba onemocnění, neboli doba od nákazy do propuknutí choroby, je 10 až 23 dnů, tedy nejčastěji 2–3 týdny. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, zvláště jeho čerstvá vyrážka, odkud se virus šíří vzduchem. U dětí vzniká vyrážka bez předchozích obtíží náhle, nejdříve na trupu a ve vlasech, u dospělých často vyrážce předchází několik dní horeček s celkovou slabostí. Vyrážka se mění, zprvu vznikne červená skvrna, která se mění na puchýřek a ten zasychá ve formě stroupku. U dětí horečka nebývá vysoká, ale může stoupnout i přes 39 stupňů. Vyrážka se může objevit i na sliznicích, zvláště ve vlhkých částech těla.

Zaschlé stroupky prý už infekční nejsou?

Pacient je infekční a může nakazit své okolí již asi den před vznikem vyrážky a během výsevu vyrážky nové. Za infekčního považujeme pacienta 8 dní po začátku onemocnění.

Jak se neštovice léčí? Existují nějaké prostředky na zmírnění svědění kůže? A prý mohou zůstat po neštovicích jizvy…

Onemocnění se léčí symptomaticky, neboli mírněním příznaků. Nejčastěji vystačíme s klidem na lůžku, léky na snižování teploty, lokální léčba je zaměřena na urychlení zasychání vyrážky, zmenšení svědění a zabránění vniku bakterií z okolní kůže do neštovičky. Nedoporučujeme tekutý pudr, který na neštovičce vytvoří zaschlou vrstvu a pod ní se může utvořit hnisavé ložisko. Navíc zaschlý tekutý pudr netlumí svědění, spíše naopak. Vhodnější je lihový roztok s metylovou zelení, který vysušuje, dezinfikuje a brání bakteriální infekci z okolí. Pokud se nedaří tlumit svědění a pacient si neštovice škrábe, napomáhá tak zanesení bakterií do neštovic se vznikem hnisavých vřídků, které po vyhojení zanechávají jizvy. U těžkých forem onemocnění nebo u jedinců oslabených se používají antivirotika – léky s protivirovým účinkem.

Proč se nakazí hlavně děti?

Nemoc postihuje nejčastěji děti v předškolním věku, které jsou obecně vnímavé, nemají proti ní protilátky. Mohou onemocnět i kojenci, protože přenos mateřských protilátek během těhotenství je minimální. V dětských kolektivech probíhá často v epidemiích. Dospělí se ve velkém procentu již s nemocí setkali, prodělali ji v nějaké formě, a proto nejsou k onemocnění vnímaví.

Mohou nás neštovice ohrozit?

Onemocnění planými neštovicemi může přinášet komplikace místní i celkové. Místní komplikace jsou způsobeny lokalizací neštoviček např. pokud je jejich výsev na oku nebo v jeho blízkosti, v hrtanu, na pohlavních orgánech a podobně. Další lokální komplikací je sekundární nákaza bakteriemi, kdy mohou vznikat hnisavá ložiska někdy až s celkovou otravou organismu. Těžkou celkovou komplikací, naštěstí vzácnou, je zánětlivé postižení centrálního nervstva a obávaný primární zápal plic způsobený neštovičným virem. Nebezpečné jsou plané neštovice pro těhotné ženy a jejich plod, hlavně v počátcích a na konci těhotenství. Ženy, které dosud neštovice neprodělaly a plánují těhotenství, by se měly proto nechat raději včas očkovat.

Říká se, že plané neštovice jsou nebezpečnější pro dospělého než pro děti? Je to pravda? Projevuje se tato nemoc u dospělých jinak než u dětí?

U dospělých probíhá obecně toto onemocnění s těžším průběhem – masivnější výsev neštoviček, vyšší horečky a často bývá celková alterace. Někdy dochází k prokrvácení vyrážky i celkovým kožním krvácivým projevům. Pro osoby s nedostatečnou imunitou, jako jsou novorozenci a pacienti s poruchou imunity vrozenou nebo navozenou léky, může být toto onemocnění život ohrožující.

A co ti, kteří trpí nějakými vleklými ekzémy?

U pacientů s kožními chorobami typu ekzému i jiných nemocí kůže probíhá onemocnění planými neštovicemi v těžší formě a jeho hojení bývá delší. U těchto osob více hrozí některé výše uvedené komplikace, proto je vhodné, aby tyto pacienty vyšetřil odborný lékař a řídil jejich léčbu.


Autor: editor
Vloženo: 2.2.10

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek