Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 20.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

DOBŘE SLYŠET - LÉPE ŽÍT

U zdravého člověka dochází již od puberty k pozvolnému zhoršování sluchu, které urychlují genetické dispozice, neléčená ušní onemocnění, úraz, ale také soustavné poškozování sluchu. Mladí lidé si s klidem pouštějí hlasitou hudbu do sluchátek a dlouhodobě se pohybují v prostředí s nadměrným hlukem. Často si neuvědomují, že porucha sluchu je nevratný děj. Foniatři zaznamenávají ve svých ordinacích mírný nárůst nedoslýchavosti u stále mladších pacientů. Přitom ztráta sluchu přináší postiženému jedinci problémy s komunikací, postupně ho vyčleňuje ze společnosti, a zapříčiňuje pocity méněcennosti a psychické problémy.

Primáře Oddělení ORL pražské Nemocnice Na Homolce MUDr. Jana Pasky jsme se zeptali, jaké jsou první varovné signály poruchy sluchu?

Počátečním a zcela typickým příznakem zhoršeného sluchu je stesk pacienta, že sice slyší, ale obsahu nerozumí. Může to být při rozhovoru v restauraci, ale i při pracovní poradě, na úřadě. Doma jsou pak tito lidé většinou upozorňováni, že si pouštějí televizi příliš hlasitě. Málokdo si uvědomuje, že si poškozuje sluch na rockovém koncertě, poslechem hlasité hudby z MP3 přehrávače, návštěvou restaurací či obchodních center, v nichž hraje hudba příliš hlasitě. Chránit si sluch je tak jednoduché – nevystavovat se nadměrnému hluku. Pokud k tomu musí docházet, například v zaměstnání v hlučných provozech, pak je třeba důsledně používat ochranné pomůcky.

Porucha sluchu však nemusí být pouze důsledkem pobytu v hlučném prostředí. Jaké další příčiny existují?

Předčasné stařecké snížení sluchu (presbyakuze) se dostavuje postupně. Může to trvat několik let. Lidé tento stav často nevnímají jako problém, považují ho za normální vývoj stárnutí. To je ovšem chyba. Zhoršující sluch musíme co nejdříve léčit. Další degenerativní poruchou je otoskleróza, což je onemocnění, při němž zarůstá třmínek do oválného okénka. Způsobuje postupnou ztrátu sluchu, někdy i na obou uších a často je toto onemocnění doprovázeno hučením v uších. Častěji bývají postižené ženy. Otoskleróza je při včasné diagnostice dobře léčitelná náhradou třmínku. Další okruh představují zánětlivá onemocnění. Sem bych zařadil zánět zvukovodu a zánět středního ucha, který může být jednorázový, ale také chronický. Při neléčeném zánětu se člověku průběžně snižuje hladina slyšitelnosti a nakonec může přijít o sluch úplně. Poslední skupinu představují úrazy.

Jak se, pane primáři, provádí diagnostika poruchy sluchu?

Všechna vyšetření ucha se provádějí jednak mikroskopickým vyšetřením, jednak přístrojovým vyšetřením – audiem. Ke komplexnímu vyšetření sluchu používáme dvě tiché komory s audiometry pro zjištění tónového i řečového audiogramu. Každému takovému vyšetření by mělo předcházet vyšetření sluchu hlasitou řečí a šepotem. Je to jednoduchý, dnes již pouze orientační test, kterým si může sluch otestovat prakticky každý v domácím prostředí. Spočívá v opakování slov pronesených v tiché místnosti na vzdálenost 5–6 metrů, kdy vyšetřovaný stojí bokem k vyšetřujícímu. Slova pronesená šepotem by měl na tuto vzdálenost zdravý člověk slyšet.

Některá onemocnění léčíme farmakologicky, u některých přistupujeme k drobnému ambulantnímu zákroku a u jiných je nezbytné chirurgické řešení. Operace uší, kterých provádíme ročně přes sto, nebývají bolestivé a v rámci spektra operací na lidském těle je lze považovat za nejméně obtěžující.

Jak se díváte na používání sluchadel?

Dnešní sluchadla odrážejí obrovský pokrok v oblasti elektroniky a zejména digitálních technologií. Dokážou nabídnout mnohem větší komfort poslechu než tomu bylo dříve. Jsou to miniaturní, téměř neviditelné elektronické strojky v podobě na míru udělané »pecky«, která se strčí do ucha. Nejdokonalejší sluchadla už mají nastavitelné programy, například na telefonování, jízdu autem, pro komunikaci v rušném prostředí či pro slyšení zvuků přírody. Programy se přepínají pomocí dálkového ovladače, který má člověk v kapse.


Autor: Daniela Pražanová
Vloženo: 6.5.08

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek