Facebook
HLEDÁNÍ               DNES JE 19.4.2024
ZAREGISTRUJTE SE    |    ZAPOMNĚLA JSTE HESLO ?

JMÉNO         HESLO  

DÍKY REGISTRACI ZÍSKÁTE MOŽNOST PŘISPÍVAT DO DISKUZÍ A POKLÁDAT OTÁZKY V PORADNÁCH
Elektronické Miminko zakoupíte zde
Elektronické Auto4drive zakoupíte zde

ZDRAVÁ CHŮZE, ZDRAVÝ BĚH

Ze všech stran slyšíme, že bychom se měli víc hýbat. A tak se jednou konečně rozhoupeme a vydáme se do posilovny nebo na dálkový pochod. Jsme celí nadšení, jak nám to krásně jde, těšíme se z pohybu, který si konečně dopřáváme. Jenže to samozřejmě přeženeme a druhý den nemůžeme vstát z postele, v lepším případě vyjít schody. Měli bychom si pohyb nejen rozkládat do pravidelných dávek, ale také volit způsob pohybu, který je pro nás vhodný.

O praktické rady jsme požádali odborníky:

Prof. MUDr. Karla Pavelku, DrSc., ředitele Revmatologického ústavu v Praze, MUDr. Hanu Jarošovou, primářku, a Evu Ištvánkovou, vedoucí fyzioterapeutku, obě z Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu v Praze (www.revma.cz).

Chůzi asi pokládáme za nejjednodušší způsob pohybu. Musíme být při ní také opatrní?

Ti z nás, kteří trpí chronickou nemocí vnitřních orgánů, hlavně kardiaci, nemocní s respiračním onemocněním nebo s těžším onemocněním ledvin, by se měli poradit se svým praktickým lékařem. Aby byl trénink chůze efektivní, je třeba trénovat každý den. Limitujícím faktorem je tepová frekvence, která by se měla u zdravých osob pohybovat mezi 110 – 130 tepů za minutu. Trénink začínáme volným tempem v dávce 10 minut, pozvolna přidáváme až k ostrému tempu v délce 30 minut.

Doporučujete tzv. nordic walking? V čem je lepší než klasická chůze?

Nordic walking je prospěšný, je však zapotřebí jej provozovat podle určitých pravidel. Vhodná délka hůlek (připaženo a loket v pravém úhlu určí správnou délku holí), hůlka má mít poutko, které zajistí správný úchop hole a správnou práci s holí při chůzi. Dá se doporučit všem věkovým kategoriím včetně seniorů, hodí se i pro chůzi po městě, ale měli bychom dbát na čistotu prostředí a ovzduší. Je lepší než prostá chůze, protože pohyb pletence pánevního a pletenců horních končetin proti sobě zajistí správnou rotaci páteřních obratlů. Toto je nezbytné pro správné držení těla a pro správné pohybové stereotypy.

Chůze se nám může zdá příliš „rekreační“, a tak se pustíme do běhání. Nezničíme si intenzivním během klouby?

Otázka vlivu sportování a běhu na tzv. opotřebení kloubu a vznik degenerativního onemocnění nazývaného osteoartrózou, není do dneška zcela jasná. Zdá se pravděpodobné, že některé kontaktní sporty a těžká atletika mohou vést ke vzniku osteoartrózy. Při kontaktních sportech (např. fotbal, ragby, hokej, atd.) mohou vznikat často drobná poranění menisků či jiných měkkých tkání, a zvláště ta která nejsou řádně a včas ošetřena, mohou vést i po letech ke vzniku osteoartrózy. U běhu to není zcela jasné. Nicméně platí podobná poučka jako u zatížení kardiovaskulárního aparátu, tzn. najít vhodnou míru sportovní zátěže. Žádná zátěž nebo příliš malá prospěšná není a přetěžování, zvláště nepravidelné, či jednorázové může být také škodlivé.

Na co si dát pozor, abychom si při běhu klouby nepoškodili?

Pokud se vyskytnou třeba i drobné úrazy při sportu či koníčcích, měli bychom se nechat řádně vyšetřit a v případě i drobných poranění ošetřit. Běžecké a jiné sportovní disciplíny by měly být kompenzovány např. plaváním, které šetří váhonosné klouby a pomáhá udržovat či zvyšovat rozsah pohybu. Vyhněte se praxi jednorázové velké zátěže bez tréninku, neprovádějte sport či trénink při bolestech. Je samozřejmě vhodnější měkčí povrch, např. na specializovaném hřišti nebo v lese. Za nevhodné lze považovat dláždění a beton ve městě.

Jak důležitá je pro běžce obuv?

Poslední výzkumy ukazují, že vhodná obuv pro běh má naprosto zásadní význam. Proto by měl každý navštívit specializovaný obchod a poradit se o vhodném výběru. Většina velkých firem dnes vyvíjí běžeckou obuv na vědeckém podkladě, a proto je nejvhodnější. Důležité jsou především vhodné podrážky absorbující nárazy. U části pacientů s artrózou je pak někdy vhodné i např. podložení části chodidla.


Autor: editor
Vloženo: 7.4.14

PŘÍČINOU BOLESTI ZAD MŮŽE BÝT I SEZENÍ S NOHOU PŘES NOHU

Sezení s nohou přes nohu může být závažným prohřeškem proti etiketě, zvlášť když se pohybujete ve společnosti velmi významných lidí. Kromě toho, že...
Celý článek

JAKÝ JE PŘÍBĚH VAŠÍ SNÍDANĚ?

Snídaně je základem naší fyzické i duševní kondice, měla by totiž dodat přibližně čtvrtinu denní potřeby energie. Nestíháte ji? Snídaně se dá...
Celý článek

CO JSOU SUPERPOTRAVINY, RAW FOOD NEBO SMOOTHIES?

Všude se dnes mluví o superpotravinách. Víte, co to vlastně je? A proč nám může prospět raw food? Nebo jak si připravíme smoothies? Více se dozvíte...
Celý článek

BYLINKOVÁ ZAHRÁDKA

Sehnat čerstvé bylinky dnes není velký problém, prodávají se v květináčích i ve svazcích. Nejčerstvější přísun kuchyňských bylinek vám ale zajistí...
Celý článek